Yedi kişilik grup, ülkenin şimdiye kadarki en büyük kültürel fenomeni olarak kabul edilirken, dünya çapında konserleriyle ve yaptıkları şarkılarla endüstrinin en çok kazananları arasında yer alıyor.

bts

KUZEY KORE SINIRINA GİDİYOR

Ancak Güney Kore'deki tüm sağlıklı erkeklerin orduda en az 18 ay hizmet etmesi gerekiyor ve BTS'in bir muafiyeti hak edip etmediği konusunda yıllardır tartışılırken, grup ekim ayında tüm üyelerin askere alınacağını doğruladı. Ordu, tam adı Kim Seok-jin olan Jin'in bugün beş haftalık eğitime başlayacağını söyledi.

Yonhap haber ajansı, yıldızın Güney Kore'nin teknik olarak savaş halinde olduğu Kuzey Kore sınırına yakın bir "cephe" birimine konuşlandırılmasının beklendiğini bildirdi.

GRUP DAĞILIYOR MU?

Haziran ayında grup, yorgunluk ve baskının yanı sıra solo kariyer yapma arzusunu gerekçe göstererek ara vereceğini açıkladığında hayranlar şaşkına döndü. Ancak analistler, zorunlu askerlik görevi nedeniyle duyurunun stratejik olarak zamanlandığını söyledi. Grubun yedi üyesi hizmetlerini tamamladığında 2025 civarında yeniden bir araya gelecek.

Güney Kore, klasik müzisyenleri ve Olimpiyat madalyası olanlar gibi bazı kişileri görevden muaf tutuyor, ancak pop yıldızları hak kazanmıyor. Bununla birlikte, BTS, bazı eğlence sanatçıları için son kayıt tarihini 28 yaşından 30'a çıkaran zorunlu askerlik yasasının 2020 revizyonundan yararlandı. Grubun en yaşlı üyesi Jin, 4 Aralık'ta 30 yaşına girdi.

Netflix’e dizinin oyuncusundan ‘Şahmaran’ eleştirisi Netflix’e dizinin oyuncusundan ‘Şahmaran’ eleştirisi

Güney Kore hükümeti, BTS'nin ekonomiye milyarlarca dolar kazandırdığını belirtti. Ancak bu başarıya rağmen, onlara hizmet muafiyetleri tanıyan bir teklif taslağı çok tartışılmasına rağmen parlamentodan geçmedi.

‘ESKİ ŞÖHRETLERİ KALMAYABİLİR’

2022'de BTS için yaşanan sismik değişiklikler, hayranlar ve K-pop izleyicileri arasında grubu gelecekte neler beklediğine dair hararetli spekülasyonlara yol açtı: Şöhretlerini koruyacaklar mı yoksa bu başarıyı yeniden canlandırmak için mücadele edecekler mi?

Bazı K-pop yıldızları, sanatçıların kolayca değiştirilebildiği acımasız müzik sektöründe askerlik hizmetinden sonra kariyerlerine devam etmek için mücadele etti. Kyung Hee Üniversitesi'nde kültürel çalışmalar profesörü olan Lee Taek-gwang, "K-pop endüstrisi için BTS'in geri çekilmesi büyük bir olay olacak. Yokluk sırasında halkın ilgisini kaybedebilirler ve popülaritesindeki düşüş işlerine zarar verir” dedi.

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER