HDP Eş Başkanı Mithar Sancar, partisinin grup toplantısında konuştu. Sancar konuşmasında Kahramanmaraş depremi sonrası toplanan  deprem vergilerinin hesabını sordu. Sancar "21 yıldır topladığınız 38 milyar doları bulan deprem vergisini nereye harcadınız? Hesap vermekten kaçamayacaksınız. Bu talanın üstünü örtemeyeceksiniz. İzin vermeyeceğiz" dedi.

Sancar konuşmasında 14 Mayıs seçimlerine de değindi. Sancar, "Yeni bir başlangıcın, özgür ve demokratik bir geleceğin, büyük barışın yolu HDP ile açılacaktır" dedi.

Mithat Sancar'ın konuşması şu şekilde:

"Newroz'u ağır bir yıkımın gölgesinde karşılıyoruz. Newroz zalimlik, kötülük, adaletesizlik, yıkım üreten bu çürümüş düzeni değiştirme kararlığının günü olacaktır.

"En tepeden en aşağıya kadar tek bir yönetici istifa etmedi. Milyarlarca lira bağış toplandı ama bu paralar yaraların sarılması için kullanılmıyor. Kullanılsaydı insanlar, çadır, içme suyu, battaniye diye seslerini duyurmaya çalışırlar mıydı?

'TOPLANAN PARALAR NEREDE?'

"Karşılanması gereken temel ihtiyaçlar aciliyetini korumaya devam ediyor. Toplanan paralar nerede? Bunun hesabını iktidar verecektir. Hesabını sormak zorudayız. Bu bizim kaybettiğimiz canlara, acısı derin milyonlarca insanımıza ve tüm topluma karşı sorumluluğumuzdur.

Şova dönüştüren yardım kampanyasında toplanan 116 milyar lira nerede?

14 Mayıs'ta oy kullanacaklar dikkat! Seçmen kaydınızı sorgularken dolandırıyorlar 14 Mayıs'ta oy kullanacaklar dikkat! Seçmen kaydınızı sorgularken dolandırıyorlar

'SORUMLU İKTİDARIN KENDİSİDİR'

Bu ülkenin kaynakları bütün yaraları sarmaya ve yeni bir inşaya yeter ama bu kaynaklar halk için, insan için, kentlerin sağlam kurulması için, sağlıklı barınma ihtiyaçları için kullanılmıyor. Evsiz kalan, vicdansızca artırılan kiralar karşısında çaresiz bırakılan depremzedelerin bu sorunların sorumlusu elbette bu iktidarın kendisidir.

Bu uyanık iktidar giderayak afet yeniden imar fonu adı altında bir fonla giderleri yine emekçi yoksul halkın sırtına yükleme arayışında. 21 yıldır topladığınız 38 milyar doları bulan deprem vergisini nereye harcadınız? Hesap vermekten kaçamayacaksınız. Bu talanın üstünü örtemeyeceksiniz. İzin vermeyeceğiz.

'BU İKTİDARIN DÜŞÜNDÜĞÜ TEK ŞEY İHALELER'

Bu iktidarın önceliği yaşam ve insan değildir. Gece gündüz düşündükleri tek şey ihaleler, rant, talan. Rantı zaten yıkımın sebebi olan bu iktidar, rant düzenini burada felaketten istifade ederek büyütmeye çalışıyor. Buna kararlılıkla karşı çıkmak zorundayız.

Hiçbir insanımız en zor günlede çadır satarak asrın yüzsüzlüğünü yapan Kızılay'a da, liyakatsiz, personelsiz AFAD yönetimine ve zihniyetine de yardımları engelleyen iktidar kurumlarına da, felaketin asıl sorumlusu olan AKP MHP iktidarının politikalarına ve Saray'da oturan AKP Genel Başkanı'na mahkum değildir.

'BU DÜZENİ DEĞİŞTİRECEĞİZ'

Çürük yapıları değiştirmek, kentleri güvenli hale getirmek için önce bu iktidardan ve yaslandıkları yolsuzluk, yavaş ve talan düzeninden kurtulacağız. Çok kalmadı, 2 aylık bir zaman var. 85 milyonun geleceğini kenti rant hırsına bağlayan bu iktidar düzeninden ülkeyi beraber kurtaracağız. Kentlerimizi yeniden inşa edeceğiz. Birlikte yürüyeceğiz, iktidarı ve düzeni mutlaka değiştireceğiz.

14 Mayıs seçimlerine en geniş demokrasi ittifakı ile girmek için her çabayı harcamaya devam ediyoruz.

Önümüzdeki seçimler, baştan sona yeni bir düzenin ve sistemin kurulması için büyük bir imkan sunuyor bize. Yeninin kurulması konusunda, demokratik ilkeler etrafında; diyalog, iş birliği, görüşme her defasında ilan ettiğimiz yöntemdir. Aynı tutumumuz devam ediyor. Bu ülkenin temel ihtiyacı ortak geleceğin barış içinde kurulmasıdır.

'BİZ SORUMLULUĞUN BİLİNCİNDEYİZ'

Bu ilkeler etrafında birlikte hareket etmek, yeni gelecek hedefindeki herkesin ortak sorumluluğudur. Biz sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Herkesin de her kesimin de aynı sorumlulukla davranmasını bekliyoruz. Yeni bir başlangıcın, özgür ve demokratik bir geleceğin, büyük barışın yolu HDP ile açılacaktır.