HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu'nun “Karma eğitimin devam ettiği okullarda gençler birbirini taciz ediyor” sözleri tartışma yaratmışken şimdi de “anadilde eğitim” söylemi gündem oldu.

'ANADİLDE EĞİTİM'

Yapıcıoğlu, önceki gün Mardin Kızıltepe’de düzenlediği basın toplantısında “anadilde eğitim” de istedi. Milli Eğitim Temel Yasası ve anayasa gereğince eğitim dilinin Türkçe dışında başka bir dilin öğretilmesine imkân vermediğini belirten Yapıcıoğlu, söz konusu anayasal anlayışın doğru olmadığını vurgulayarak “Bir memlekette farklı dilleri konuşan insanlar birlikte yaşıyorsa anadilinin onun tarafından öğrenilmesinin önündeki anayasal engeller kaldırılmalı” dedi. “Anayasayı düzenlerken bu hususlar da konuşulacaktır” diyen Yapıcıoğlu, “Herkesin kendisine göre talepleri, kırmızı çizgileri olabilir. Ama bu kırmızı çizgiler masanın üzerinde olursa siyasi partiler bir araya gelip yeni anayasayı tartışamıyor. Herkesin kırmızı çizgileri cebinde olsun. Kimse tek başına anayasayı kaleme alıp ‘Bu benim metnim, gelin buna destek verin’ demesin” ifadelerini kullandı.

EMEP'den yerel seçim açıklaması: Emekten yana ittifak EMEP'den yerel seçim açıklaması: Emekten yana ittifak

'HÜDA PAR ŞERİ EĞİTİMİ HEDEFLİYOR'

HÜDA PAR liderinin açıklamalarını Cumhuriyet’e değerlendiren hukukçu Doğan Erkan, Yapıcıoğlu’nun karma eğitimle ilgili açıklamalarının da dikkate alındığında “HÜDA PAR’ın Arapça, Kürtçe ve Türkçe şeri eğitimi hedeflediğini” belirtti. “Anayasa değişikliklerle budansa da kırmızı çizgisi cumhuriyettir” diyen Erkan, “Bu sözleriyle anayasanın değiştirilemez maddelerinin değişmesini savunmuş oluyorlar. Dinci bir rejim savundukları siyasal programlarından ve beyanlarından anlaşılıyor” diye konuştu. Erkan, HÜDA PAR’ın “laiklik karşıtı eylemlerin odağı haline gelmekten dolayı” kapatılması gerektiğini belirterek “Karşımızda siyasi parti formuna girmiş anayasa karşıtı, yasa dışı bir örgüt var” dedi. 

(Cumhuriyet- Aytunç Ürkmez)