Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim İş) üyesi bir okul müdürü, sosyal medyadaki fotoğrafı nedeniyle 9 Ağustos’ta açığa alındı. Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü, okul müdürünün paylaştığı fotoğrafı “özel hayatındaki bazı hallerini içeren sosyal medya paylaşımlarının okulun misyonuyla çeliştiği” gerekçesiyle soruşturma başlattı. Soruşturma sürecinde müdür görevden uzaklaştırıldı.

Bianet'ten Ruşen Tuncel'in haberine göre, olaya dair Milli Eğitim Bakanlığı'na ulaşan Bianet, "Açığa alınıp alınmamasıyla ilgili bir bilgi tarafımızda yer almıyor" yanıtını aldı.

MEB, elimizde belge olduğunu söylediğimizde ise; "Öğretmenlerin hangisinin görevden alınıp alınmadığına dair biz görüntüleme sağlayamıyoruz. İl veya ilçe milli eğitim müdürlüklerini aramanız gerekiyor" cevabı verildi. Bilgi almak için aradığımız Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğünden ise; "geri dönüş yapılacağı" ifade edildi ancak dönüş sağlanmadı.

'KARAR KEYFİ VE GÖZDAĞI AMAÇLI'

Karara ilişkin 1 Eylül’de bianet’e konuşan Eğitim İş Sendikası Genel Başkanı Kadem Özbay, "kararın keyfi ve gözdağı amaçlı" olduğunu söylemiş, yaşam tarzına açık müdahale olduğunu ifade etmişti:

"Devlet memurluğunda açığa alma işlemi bir güvenlik tehdidi ve delil karartma şüphesi varsa yapılır. Bunların hiçbiri yokken açığa almak keyfiliktir. Soruşturma kendi başına bir sorun ama üstüne bir de açığa almak apaçık gözdağı vermektir. Bu durum kabul edilecek bir şey değil. Bunun hukuksuz olduğunu valilik de il milli eğitim müdürü de biliyor.

Adalet Bakanlığı 'görevde yükselme' sınav sonuçları duyuruldu Adalet Bakanlığı 'görevde yükselme' sınav sonuçları duyuruldu

"Bu karar ayrımcılık niteliğinde suçtur ve özel hayata açık bir müdahaledir. Anayasamızda güvence altına alınmış olan özel yaşamın gizliliği, kamu görevlileri için de geçerli olup, idare hizmet dışında kamu görevlisinin yaşam tarzına müdahale edilemez. Ayrıca Anayasa’nın 2. Maddesinde ifade edildiği üzere demokratik, laik bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nde özel yaşamda içki içmek diye bir suç türü yoktur."