İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, yaşanan deprem faciasından sonra AFAD yetkililerinin ciddi koordinasyon sorunları yaşadığını belirterek eksikliklere dikkat çekti. 'Gelmeyin!' denmesine rağmen depremin 8'inci gününde AFAD'la görüşmek üzere gittiğini ancak bir saat muhatap dahi bulamadığını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Halk TV'de yayınlanan 'Yeni Bir Sabah' adlı programa katılarak depremlerin sonrasındaki ilk 48 saatin önemine dikkat çekti. 

'ELEŞTİRİ VARSA HESAP SORULARAK ÖNLEMLER ALINMALI' 

İmamoğlu yayında depreme ve AFAD'a ilişkin şu ifadeleri kullandı:

Kadınların 'etek altı' fotoğrafını çeken komiser tahliye edildi Kadınların 'etek altı' fotoğrafını çeken komiser tahliye edildi

Deprem oldu saat 5:00'da buradaki koltuğumdaydım. Bütün arkadaşlarımla birlikte hızlıca mesaimize başladık. AFAD'ın eşleştirmesi ve önderliği ile bölgeye arama kurtarma ekiplerimizi yönlendirmeye başladık. Şunun altını çizelim; ilk 48 saatte neler yaptık? AFAD, Türkiye'nin en çatı kurumu kimse AFAD'ı reddedemez. Bugün eğer toplumun büyük bir kesiminde bir sıkıntı var ve bu konuda bir eleştiri varsa ciddi ciddi masaya yatırılmalı ve hesabı sorularak önlemler alınmalı.

'ARAMA KURTARMADA İLK 48 SAAT ÇOK ÖNEMLİDİR' 

Sekiz saatte sahada ne kadar var olabildik? Biz depremin ikinci günü Sayın Genel Başkanımız ve üç büyükşehir belediye başkanımızla hemen bölgeye gittik. Ne yazık ki acı, feryat çok yoğun bir şekildeydi. Biz dördüncü gün dahil bölgede dolaştık, sokakta insanlarımızın yardımına koşan kurumlar konusunda AFAD'ın koordinasyonunda çok ciddi sıkıntılar yaşandı. Depremin yedinci gününde de oradaydık ve çoğu şey düzelmemişti. Arama kurtarmada ilk 48 saat çok önemlidir denir ya, ne kadar ulaşabildik?

'AFAD'A GİTTİK BİR SAAT MUHATAP ARADIK' 

Depremin sekizinci günü AFAD'a gittiğini belirten İmamoğlu burada muhatap bulmakta zorlandığını belirtti:

Arkadaşlarım bana 'gelmeyin' demesine rağmen gittim. O gün itibarıyla Hatay'da yaklaşık 4 bine yakın personeli 750'ye yakın iş makinesi olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı diyor ki 'AFAD'a geleyim konuşalım', dediler ki 'Gelmeyin muhatap yok'. AFAD'a gittik, yarım saat bir saat muhatap aradık. En son 'Bir vali var ama şu an Sağlık Bakanı ile görüşüyor' dediler, gittik kapıyı çaldık ve biraz konuştuk. İBB, o günden sonra AFAD'a dahil olabildi.