Uluslararası Para Fonu (IMF), İngiliz ekonomisinin daha önce tahmindeki hafif büyümeden 2023 yılında yüzde 0,6 küçüleceğini açıklarken, yeni tahminin İngiltere'nin yüksek enerji fiyatlarını ve yüksek enflasyon gibi faktörleri yansıttığını bildirdi.

IMF Baş Ekonomisti Pierre-Olivier Gourinchas, geçen yıl İngiltere'nin "Avrupa'daki en güçlü büyüme rakamlarından birine" sahip olduğunu söyledi. Bu yılki tahminin İngiltere'nin "sıvılaştırılmış doğal gaza yüksek bağımlılığını" yansıttığını ve istihdamın hala pandemi öncesi seviyelerin altında olduğunu söyledi.

‘YAPTIRIMLI RUSYA BİLE BÜYÜYECEK’

İngiltere’nin, tüm gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomiler arasında gelecek yıl küçülen tek ülke olması bekleniyor. Ukrayna işgalinin ardından yaptırımlardan etkilenen Rusya'nın bile bu yıl büyüyeceği tahmin ediliyor.

Öte yandan, İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, İngiltere'nin geçen yıl birçok tahminden daha iyi performans gösterdiğini söyledi. Ancak Gölge Maliye Bakanı Rachel Reeves, rakamların İngiltere'nin "büyük ekonomilerin gerisinde kaldığını" gösterdiğini söyledi.

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER

Reuters'dan Erdoğan dönemi analizi! 'Çizgisinden çıktı' Reuters'dan Erdoğan dönemi analizi! 'Çizgisinden çıktı'