Fransa İçişleri Bakanlığı’nın ülke çapındaki gösterilerde yaklaşık 1,28 milyon insanın sokaklara döküldüğünü ve bu yıl reforma karşı altıncı protestoya katılımın şimdiye kadarki en yüksek katılım olduğunu söyledi.

‘MACRON’UN SERT DURUŞU KRİZE DÖNÜŞECEK’

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, parlamentonun emeklilik yaşını iki yıl artırarak nisan ayından önce 64'e çıkarma planını kabul etmesini planlıyor. Milletvekilleri üzerinde baskı oluşturmak isteyen Fransız sendikalar, en azından bazı sektörlerde günlerce sürebilecek sürekli grevler olacağını söylüyor. 

Fransa'nın sendika liderleri, cumhurbaşkanının katı duruşunun "patlayıcı" bir duruma yol açabileceğini söyleyerek Macron'u reformdan vazgeçmeye bir kez daha çağırdı.

‘ŞİRKETLERE VERGİ HEDİYELERİ, BİZE…’

Kamuoyu yoklamaları, Macron'un insanları emekli maaşı almaya hak kazanmadan önce daha uzun süre çalıştırma önerisinin pek popüler olmadığını gösteriyor. Reuters’a konuşan Fransız protestocu Aurelie Herkous, "Bu reform adil değil. Macron şirketlere vergi hediyeleri sunuyor. Aynı kişilere defalarca saldırmayı bırakması gerekiyor" dedi. 

Uluslararası Adalet Divanı: ABD, İran’ın varlıklarını yasa dışı yöntemle dondurdu Uluslararası Adalet Divanı: ABD, İran’ın varlıklarını yasa dışı yöntemle dondurdu

France 5 TV'ye konuşan Başbakan Elisabeth Borne, "Pek çok insanın iki yıl daha çalışmak istememesini anlayabiliyorum, ancak sistemin ilerleyebilmesi için bu gerekli" dedi. 

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER