Cumhuriyeti, kadınları ve laikliği açıkça hedef almasıyla tepki çeken ve son olarak sosyal medyada Hatay hakkında skandal ifadeler kullan imam Halil Konakcı hakkında Diyanet İşleri Başkanlığı soruşturma başlatmıştı.

Erdoğan'a 'teknolojik ürün yardımı' tepkisi Erdoğan'a 'teknolojik ürün yardımı' tepkisi

Gazeteci Merve Dişli'nin haberine göre Konakcı'nın son olarak Gölkent Erkek Yatılı Hafızlık Kuran Kursunda ağırlandığı görüntüler ortaya çıktı.

Kurstaki çocuklar Konakcı'nın elini öpmek isterlerken Konakcı, “Öpmeyin, siz hafızsınız asıl benim sizin elinizi öpmem lazım. Öpmeden, öpmeden” dedi.

KURSUN AÇILIŞINI DİYANET YAPMIŞTI

Geçen sene açılan Gölkent Erkek Yatılı Hafızlık Kuran Kursunun açılışını Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın yapmıştı.

NE OLMUŞTU?

Halil Konakcı, sosyal medya paylaşımında, ‘Hatay’ın çoğunluğu Arap’tır. Kürt ve Arap kardeşlerimiz var orada. Hala da öyle. O zaman da öyleydi. 1938’e kadar Fransız işgalindeydi. Sınırın içinde mi kalsın dışında mı kalsın tartışmaları vardı. Ezan yasağı 1932’de geldi. Fransızlar, ezanı Hatay’daki Müslüman köylerinde, camilerinde yasaklamadılar. Yine Fransız işgalindeki Hatay merkezinde, köylerinde ezan ‘Allahü ekber’ diye okundu 1938’e kadar. 1938’de Hatay Türkiye topraklarına katıldığında ilk yapılan iş ezanın yasaklanması oldu. Yani Fransız’ın yapmadığı zulmü bu topraklarda yaptılar’’ ifadelerini kullanmıştı.