İstanbul Valisi Davut Gül kentteki milyonlarca kaçak ve sığınmacıyı savundu. Vali Gül, “Şehir genelinde 100 Türk vatandaşından 6'sı suç işliyorsa aynı sayıyla oranlarsak 100 yabancıdan 1 yabancı suç işliyor” dedi.

İstanbul Valisi Davut Gül, Fatih'te basın kuruluşları temsilcileriyle bir araya geldi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Davut Gül, göçmenler konusunda açıklamalarda bulundu.

"HER ŞEYİN NİZAMI VAR"

Gül, “Her şeyin nizamı var. Uyuşturucu, terör, cinsel taciz ve benzeri suçlara karıştıysa bunu da sınır dışı ediyoruz. Dolayısıyla da bizim göç politikamız merhametin eksen, adalet eksenli, kimseye zulüm değil. Kimsenin burada başıboş dolaşmasına da müsaade etmiyoruz. Bu uygulama devam ettiği müddetçe ki böyle bir politika var devam edecek" dedi.

Gül, bireysel silahlanma ilgili ise “Bireysel silahlanmayla, ruhsatlı silahları birbirinden ayırmak lazım. Evet, ruhsatlı silahlar da bireysel silahlanma ama bir ruhsatı var. Suç işleme oranlarına baktığımızda ruhsatlı silahlar neredeyse yok denecek kadar az. Ama ruhsatsız olarak bireysel silahlanma olabiliyor. Bununla ilgili de gerek şok uygulamalarında, gerek alanları kapatarak emniyet, jandarmanın yaptığı uygulamalarda çok sayıda silah ele geçiriliyor" ifadelerini kullandı.

Gül, Esenyurt'taki asayiş olaylarıyla ilgili soruya da yanıt verdi. “Esenyurt'ta suç oranı geçen seneye göre yüzde 9 azalmış durumda" diyen Gül, göçmenlerin suç oranına ilişkin ise şunu söyledi:

SIĞINMACILARI SAVUNDU

“Şehir genelinde 100 Türk vatandaşından 6'sı suç işliyorsa aynı sayıyla oranlarsak 100 yabancıdan 1 yabancı suç işliyor.”

MHP'li Feti Yıldız'dan skandal sözler: CHP'li belediyeleri 'işgalci' ilan etti MHP'li Feti Yıldız'dan skandal sözler: CHP'li belediyeleri 'işgalci' ilan etti

Öte yandan Gül, "Kısa süre içinde düzensiz göç İstanbul'un gündeminden çıkacak. Suça karışan her yabancıyı gözünün yaşına bakmadan sınır dışı edeceğiz" mesajı verdi.