Vergisini düzenli ödeyen vatandaşlar hükümet tarafından adeta cezalandırılıyor. Vergisini zamanında ödeyen vatandaş çıkarılan ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ile, verginin vergisini ödüyor. Borcunu zamanında ödemeyene ise, affın affı çıkıyor.

Bakan Bayraktar açıkladı: Irak-Türkiye Petrol Boru Hattı, bu hafta faaliyete geçiyor Bakan Bayraktar açıkladı: Irak-Türkiye Petrol Boru Hattı, bu hafta faaliyete geçiyor

Kamu Son Haber'den Ebru Kadir Taban'ın haberine göre Motorlu taşıtlar vergisini zamanında ödeyen vatandaşları adeta cezalandıran hükümet, ek MTV koyarak vatandaşın ödediği vergiyi tekrar almaya başladı. Yani düzenli vatandaş verginin vergisini ödedi.

VERGİSİNİ ÖDEMEYENE HER YIL DÜZENLİ AF

Vergisini, trafik cezalarını, pirim borçlarını vs. zamanında ödemeyen için ise her yıl düzenli af çıkıyor. Yani bu memlekette düzenli vergi ödemek bile suç.

AFFIN AFFI ÇIKTI

SGK, yapılandırma borçlarını peşin veya taksitli ödeyenlerden, 3 Ağustos’a kadar ödemesi gereken tutarları ödemeyen veya eksik ödeyenlere yeni bir imkan tanıdı.

Bu tutarları 31 Ağustos’a kadar hesaplanan Yİ-ÜFE tutarının indirimsiz hali ve toplam tutara uygulanacak geç ödeme zammıyla birlikte ödeyenler, katsayı uygulanmaksızın kanundan yararlanabilecek.

PEŞİN VE TAKSİTLİ ÖDEME SÜRELERİ UZATILDI

SGK’dan yapılan açıklamada, Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile yapılandırılan borçların peşin ve ilk taksitinin ödeme süresinin 31 Temmuz’a kadar uzatıldığı anımsatıldı. Sigorta primi ve yapılandırma borçlarının son ödeme tarihlerinin aynı güne denk gelmesinden dolayı kurum tahsilat sisteminde yoğunluk meydana geldiğinden dolayı yapılandırmanın peşin ve ilk iki taksitinin son SGK, yapılandırma borçlarını peşin veya taksitli ödeyenlerden, 3 Ağustos’a kadar ödemesi gereken tutarları ödemeyen veya eksik ödeyenlere yeni bir imkan tanıdı.

Ödeme süresinin 3 Ağustos’a kadar uzatıldığı belirtildi.

KATSAYISIZ YARARLANABİLECEKLER

Açıklamada, “Kuruma olan borçlarını peşin ve taksitli ödeme seçeneği ile yapılandıranlardan, 3 Ağustos’a kadar ödemesi gereken tutarları ödemeyen veya eksik ödeyenlerin bu tutarları 31 Ağustos’a kadar hesaplanan Yİ-ÜFE tutarının indirimsiz hali ve toplam tutara uygulanacak geç ödeme zammıyla birlikte ödemeleri durumunda katsayı uygulanmaksızın kanundan yararlanmaları mümkün olacaktır.” ifadeleri kullanıldı.

ÖDEME PLANLARINI PEŞİNE DÖNÜŞTÜRMELERİ LAZIM

Taksitle ödeme seçeneğini tercih eden ancak birinci ve ikinci taksit ödeme yükümlülüklerini yerine getiremeyen işverenlerin/sigortalıların bu kapsamda ödeme yapabilmeleri için iş yerlerinin/sigortalılar yönüyle de dosyalarının bağlı bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüklerine/sosyal güvenlik merkezlerine müracaat ederek ödeme planlarını peşine dönüştürmeleri gerektiği duyuruldu.