Taksim'de pazar günü yaşanan terör saldırısıyla ilgili 50 kişi gözaltına alındı.

Sözcü'nün haberine göre, o isimlerden biri olan ve bombayı banka bırakan kadın teröristle İstanbul'a gelen ve birlikte yaşayan Bilal Hassan diğeri ise saldırının kilit ismi Hassan'ı yurt dışına kaçması için birlikte Edirne'ye giden Ammar Jarkas isimli insan kaçakçısı idi.

İstanbul Polisi Ahmet Jarkas'ı saldırıdan yaklaşık 8 saat sonra gözaltına alındı. Jarkas yakalanınca, bombacı kadın yurt dışına kaçamadan yakalandı. Bombacı kadının yakalanmasının Ahmet Jarkas'ın tespit edilmesi sayesinde gerçekleştiği ortaya çıktı. Ancak bunun için polis adeta iğneyle kuyu kazdı.

SADECE HARF GRUPLARI BELİRLENDİ

Polis ekipleri saldırı sonrasında Ahlam Albasir'in Hyundai marka bir araçla Esenler'den Küçükçekmece'ye gittiğini belirledi. Aracın belirlendiği görüntülerden otomobilin plakasındaki harf grupları belirlenebildi. Araç yabancılara verilen ME (Misafir araç) plakalıydı. Rakam grubu ise karanlık sebebiyle okunamıyordu.

MODELİ EŞLEŞEN 5 ARACA BAKILDI

Otomobilin marka ve model yılıyla eşleşen tüm ME plakalı araçlar incelendi. Araçların bulundukları iller tespit edildi. Şüpheli araç sayısı 5'e indi. O sürücülerin bilgisine başvuran polis şüphelinin Ahmet Jarkas olduğunu tespit etti.

ÖNCE KABUL ETMEDİ, SONRA ADRESİ VERDİ

Sorguya alınan Jarkas, Ahlam Albasir'i aracına aldığını yalanladı. Ancak yarım saatlik sorgu sırasında Albasir'i Taksim'den aldığını itiraf etti. Polise farklı adresleri gösteren şüpheli 1.5 saat sonra doğru adresi gösterdi. Adrese baskın düzenlediğinde Ahlam Albasir, 9 kişilik bir şok evinde yakalandı. Evdeki diğer kişilerin de Yunanistan'a kaçmak için bekletilen Suriyeliler olduğu öğrenildi.

KİLİT İSMİ EDİRNE'YE BIRAKTI

Polisin peşinde olduğu kilit isim Bilal Hassan'ın ise kadın terörist Ahbar Albasir ile Taksim'e geldiği öğrenildi. Yasir El Korali'nin kullandığı korsan taksiyle Taksim'e giden Hassan iddiaya göre, Albasir'i bıraktıktan sonra aynı korsan taksiyle Taksim'den geri döndü.

Düzce'de deprem! Düzce'de deprem!

Daha sonra Esenler'de Ammar Jarkas'la buluştu. Jarkas'la birlikte Edirne'ye gitti. Geri dönen şüpheli Jarkas ise polis ekiplerince yakalandı.