Avrupa Parlamentosu seçimlerine hazırlanan İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, solcu valiyle selamlaşmasında kullandığı "Ben o kaltağım" sözüyle gündemden düşmüyor.

ABD'den Rusya'ya yeni ekonomik yaptırımlar devrede: Listede Türk şirketleri de var ABD'den Rusya'ya yeni ekonomik yaptırımlar devrede: Listede Türk şirketleri de var

VALİNİN YÜZÜNE SÖYLEDİ

Meloni, geçen hafta Campania bölgesine yaptığı ziyarette, daha önce kendisinden "kaltak" diye bahseden solcu vali Vincenzo De Luca'yla el sıkışırken "Merhaba, ben o kaltağım" demişti.

Kadın başbakanın bu çıkışı seçim kampanyasında slogan haline geldi. Hafta sonu Roma'da düzenlenen bir mitingde Meloni'nin o anları video olarak kalabalığa izletildi ve büyük alkış aldı. 

Birçok yorumcu, bu çıkışın normalde ülkelerde pek ilgi çekmeyen Avrupa Parlamentosu seçimlerine ilgiyi artırdığını belirtti. Anket şirketi Euromedia Research'ün başkanı Alessandra Ghisleri, "AB ile ilgili konular uzak göründüğü için dikkat çekmeye daha fazla çaba sarf etmelisiniz" dedi.

Seçimlere aday olan Meloni kazansa da Avrupa Parlamentosu milletvekili olması beklenmiyor. AB'deki seçimler ülkelerin iç siyasetinde bir tür popülerlik yarışı olarak görülüyor.