Altılı Masa’nın aday belirleme toplantısında, siyasi parti liderlerinin aday olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu önermeleri üzerine İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yaptığı açıklamayla masadan kalktı.

Türkiye’de gündemin birinci sırasına oturan gelişmenin, arka planında neler olduğuna dair çeşitli iddialar dile getiriliyor.

BEŞLİ ÇETE SORUNU

Diken’de yer alan habere göre; İYİ Parti’nin masadan kalkmasının nedenlerinden biri olarak Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları gösteriliyor.

Bir süredir Kılıçdaroğlu’nun özellikle Cengiz, Limak, Kalyon, Kolin ve Makyol’u kastederek ‘Beşli Çete’ diye kodladığı, AK Parti döneminde palazlanmış holdinglerden hesap soracağını, son olarak da önlerine ‘418 milyar dolarlık’ bir fatura koyacağını söylemesi ile İYİ Parti’nin cumhurbaşkanlığı için başka adayları öne sürmesi arasında bağlantı kuruluyor.

'HAKKINIZI ALACAKSINIZ'

Nitekim Kılıçdaroğlu’nun dün ‘AK Parti döneminde sermayeye aktarıldığını’ söylediği 418 milyar dolarla ilgili sözünü yinelemesi dikkat çekti. CHP lideri, sosyal medya hesabından, “Kime oy verdiğinizin hiçbir önemi yok; bu para sizin, hakkınızı alacaksınız” diye yazdı.

Diken’in 19 Ekim 2022 tarihli haberinde kulis bilgilere yer verilerek şunlar aktarılmıştı:

“CHP’lilere göre Kılıçdaroğlu’nun çıkışları ‘karşılarında yer alan büyük bir ittifakı ürkütmüş durumda.’ Diken’e konuşan Kılıçdaroğlu’nun yakın çalışma arkadaşlarından bir isim gelişmeleri şöyle değerlendirdi: ‘Sık sık kendilerini ‘önemli konumda’ gören bazı isimler, sanırım siyasetten de güç alarak genel başkanımızın söylemlerinin radikal olduğunu bizlere bile söylüyor. Onlara göre hem toplum hem de devlet böylesi hızlı bir değişime hazır değilmiş. Devlete hizmetten uzaklaşan bürokratlara yönelik çıkışlar bürokrasiyi, beşli çeteye yönelik çıkışlar da sermayeyi korkutuyormuş. Söylemlerimizi fazla soldan buluyorlarmış. Bize söylemlerimizi yumuşatma tavsiyesinde bulunuyorlar. Hatta ‘yumuşak geçiş’ diye bir şey uydurmuşlar, buna uygun bir de aday telkininde bulunuyorlar.”

'BEŞLİ ÇETE İYİ PARTİ’YLE GÖRÜŞTÜ'

İYİ Parti’nin masadan kalkmasına ilişkin tartışmalar televizyon ekranlarında da sürüyor. Dün akşam Halk TV yayınına katılan deneyimli ekonomi yazarı Serpil Yılmaz da bu bağlamda çarpıcı bir iddia ortaya attı.

Akşener’in masadan kalkması için, “Bunun bir anda ortaya çıkmış bir mesele olduğunu düşünmüyorum” diyen Yılmaz’a göre özellikle ‘Beşli Çete’nin üzerine gitmeye başlayınca Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığına karşı İYİ Parti içinde muhalefet belirginleşmeye başladı. Kılıçdaroğlu ‘418 milyar dolar’ı iyice diline dolayınca da muhalefet katılaştı.

Karamollaoğlu’ndan Erbakan’a sert tepki: Saçmalıyor, cahillik, haddine değil! Karamollaoğlu’ndan Erbakan’a sert tepki: Saçmalıyor, cahillik, haddine değil!

Yılmaz programda altılı masa kurulma aşamasındayken, ‘Beşli Çete’nin İyi Parti’yle temas ettiğinden söz eden bir kulis yazısı yazdığını hatırlattı: “Beşli çete İyi Parti’yle temas etti, görüştü. Yani bunu ben yazdım. Burada bir iletişim var.”

'KATINI DAİRESİNİ, ODASINI, KİMLER… HEPSİNİ BİLİYORUM'

Yılmaz’ın söz konusu 30 Eylül 2021 tarihli yazısında şu ifadeler yer alıyor:

“Kamu ihalecisi müteahhitler başta olmak üzere, iktidardan nemalanan kesimlerde seçim telaşı başladı.

İYİ Parti’nin ‘A takımından’ bir milletvekiliyle, ‘iki ünlü’ müteahhidin ‘cezasızlık’ ve ‘güvence’ buluşması gerçekleşmiş.

İddianın sahibi, adı bende saklı MHP ve İYİ Parti cenahına yakın ‘namlı’ bir şahsiyet… Her iktidarla çalışma ‘kabiliyeti’ gösteren ve müteahhit camiasında ‘ağabey’ olarak anılan bir ismin, Nene Hatun Caddesi’ndeki ofisinde, geçtiğimiz cuma günü (24 Eylül 2021) İYİ Parti’yle temas sağladığı iddiası Ankara kulislerini hareketlendiriyor.”

“Kiminle görüştü biliyor musunuz” sorusuna Serpil Yılmaz, ‘Biliyorum” diye yanıt verdi: “Katını dairesini, odasını, kimler… Hepsini biliyorum. Bunun aksini iddia edecek birisi varsa da şahidi var.”

GÖRÜŞME ANKARA'DA GERÇEKLEŞTİ

Diken’in öğrendiğine göre görüşme İYİ Parti’de Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığına muhalefetin başına çeken Koray Aydın ile ‘Beşli Çete’nin önde gelen ismi Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz arasında, Cengiz İnşaat’la ortak işlere imza atan Özaltın İnşaat‘ın Ankara’nın Çankaya ilçesindeki Nene Hatun Caddesi’nde bulunan ofisinde yapıldı.