İYİ Parti'de istifalarla başlayan gerilim giderek tırmanıyor. Ümit Dikbayır'ın kesin ihraç istemiyle disipline sevk edilmesi krizi başka bir seviyeye çıkarttı. Dikbayır hafta sonu istifa edeceğini duyurdu. Ancak Meral Akşener'in yarınki grup toplantısında yapacağı konuşmada kamuoyunda şok etkisi yapacak bazı bilgileri açıklaması bekleniyor

5 aylık oran netleşti: Memur ve emekliler ocak ayında ne kadar zam alacak? 5 aylık oran netleşti: Memur ve emekliler ocak ayında ne kadar zam alacak?

İYİ Parti’de iki milletvekili ve bazı eski parti yöneticilerinin istifalarının ardından, gündeme gelen yolsuzluk iddiaları nedeniyle gerilim oldukça yüksek. Genel Başkan Meral Akşener, “kendisi, ailesi ve özel kalem müdürünün hesaplarını yasa dışı biçimde incelettiği” iddialarının hedefindeki Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır’ı kesin ihraç istemiyle disipline sevk etti. İddiaları reddeden ve kendisine yönelik suçlamalarla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunacağını söyleyen Dikbayır ise karşı iddiaları dile getireceği bir açıklamayla, hafta sonu İYİ Parti’den istifa etmeye hazırlanıyor. Partinin bu haftaki grup toplantısında Akşener’in konuya ilişkin ‘yeni ve önemli bilgiler’ açıklacağı belirtiliyor.

İYİ Parti yönetimi, hafta sonu İstanbul’da gerçekleşen istişare kampında, partiden istifalardan yolsuzluk iddialarına kadar pek çok konuyu derinlemesine tartıştı. Partinin Genel İdare Kurulu, Başkanlık Divanı, Merkez Disiplin Kurulu üyeleri ile il başkanları ve belediye başkanlarının katıldığı toplantıda Akşener, tüm partililerin eleştiri ve önerilerini not aldı.

Toplantının önemli bir gündemi geçtiğimiz dönem Meral Akşener’in yakın kurmayları arasında yer alan ve partinin mali işlerinin emanet edildiği Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır ismi etrafında şekillenen iddialardı.

MERAL AKŞENER’DEN ‘POLİTİKAYI BIRAKACAĞIM’ ÇIKIŞI

Gazete Duvar’ın haberine göre; bir süredir dillendirilen bu iddialarla ilgili Akşener, son birkaç grup toplantısında üstü kapalı yanıtlar verdi. Hafta sonu gerçekleşen istişare toplantısında hesaplarının incelendiği bilgisinin doğru olduğunu ifade eden Akşener, “Benim, oğlumun, gelinimin, yeğenlerimin, çocukluk arkadaşlarımızın, hiçbirinin bu ülkenin hiçbir belediyesiyle ne AK Parti belediyesiyle ne CHP belediyeleriyle herhangi bir irtibatı, iltisakı, işi, gücü yoktur. Bunu ispat edemeyen şerefsiz oğlu şerefsizdir. İspat edildiği takdirde de ben bu politikayı tümden bırakacağım” dedi.

PARTİNİN BİLANÇOSU AÇIKLANDI

Akşener’in bu ifadelerinin ve istişare toplantısının hemen ardından, “kayıp 132 milyon lira” iddialarına cevaben, Akşener’in talimatıyla partinin detaylı gelir gider bilançosu açıklandı. İYİ Parti Mali İşler Başkanı Sedat Aksakallı’nın açıkladığı bir yıllık bilançoya göre İYİ Parti’nin kasasında bir açık bulunmadığı gibi kullanılabilir durumda olan 27 milyon lira yer aldığı görüldü.

AKŞENER DİKBAYIR’I DİSİPLİNE SEVK ETTİ

Gündeme getirilen iddialara karşı hamleleri bununla sınırlı kalmayan Akşener, İYİ Parti tüzüğünden kaynaklanan yetkisini kullanarak Dikbayır’ı kesin ihraç istemiyle disipline sevk etti. Akşener’in ihraç gerekçesi hakkında bilgi verilmezken gerekçenin Dikbayır’ın özel hayatına dair bazı “yüz kızartıcı” iddialarla ilgili olabileceği kaydedildi. Akşener’in bu konuyla ilgili, çarşamba günü gerçekleşecek grup toplantısında çok önemli bazı bilgiler verebileceğini kaydeden İYİ Partili isimler, “Bu noktaya gelmesini istemezdik” değerlendirmesini yaptı.

İHRACI İSTENEN ÜMİT DİKBAYIR: İDDİALAR ARAŞTIRILSIN

Akşener ve İYİ Parti yönetiminin tüm bu hamlelerine karşı Dikbayır, iddiaları reddetti ve önce parti yönetiminin iddiaları araştırması için dilekçe verdi ardından Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacağını ve iddiaların savcılık eliyle de araştırılmasını isteyeceğini kaydetti. İstenmediği yerde durmayacağını ve hafta sonu partiden istifa edeceğini belirten Dikbayır, bildiği her şeyi yakın zamanda tek tek anlatacağını söyledi. Dikbayır’ın, istifa kararını açıklarken karşı iddialarla, Akşener ve parti yönetimine yanıt vereceği öğrenildi.

İDDİALARIN KAYNAĞI, AKŞENER'İN ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ

Kendisi ile ilgili iddiaların kaynağının Akşener’in özel kalem müdürü Esma Bekar ve ekibi olduğunu ileri süren Dikbayır, “Meral Hanım’a ulaşmaya çalıştım ama mesajlarıma geri dönmedi” dedi.

UĞUR POYRAZ İSTİŞARE KAMPINA KATILMADI

Ümit Dikbayır dışında iddialarda adı geçen isimlerden biri olan Uğur Poyraz ise Ümit Dikbayır’la yakın ilişkide olmakla ve istifa eden Nebi Hatiboğlu’nun İYİ Parti’de milletvekili olmasını sağlamakla eleştirilmişti. Tüm bu iddiaların doğru olmadığını kaydeden Poyraz, Akşener’in eleştirilerinin hiçbirinin kendisiyle ilgili olmadığını, üzerine alınmadığını belirtmişti. Poyraz hafta sonu gerçekleşen istişare kampına katılmadı ancak parti kaynakları katılmama gerekçesinin Poyraz’ın sağlık problemleri olduğunu söyledi.