İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dikbayır ve eşi Nigar Dikbayır, 5 bin 500 lira asgari ücretle geçinen bir ailenin yaşam koşullarını canlandırdığı videolara devam ediyor. 

Dikbayır çiftinin 2021 Kasım'ında aldığı ürünlerin aynısı bu yıl iki katından fazla para ödemek zorunda kaldı. Dikbayır çiftinin aldığı ürünlerin birçoğunun gramajları da geçen yıla göre daha düşüktü...

'1 YILDA YÜZDE YÜZ ZAMLANDI'

29 Kasım 2022'de alışverişe çıkan çift, asgari ücretli dört kişilik bir ailenin yalnızca zorunlu market ve pazar ihtiyaçlarını satın aldı. Sepet 1.648 lira tuttu. Dikbayır çifti geçtiğimiz yıl kasım ayında aynı sepete 871 lira ödemişti. Alışveriş sepetinin bir yılda yaklaşık 2 kat arttığı görüldü.

'FATURALAR, KİRA, ULAŞIM DERKEN...'

‘Milletin Geçim Derdi’ programının kasım ayı çalışmasını yapan Dikbayır çifti, 5 bin 500 lira asgari ücretin 1700 lirasını kiraya, 100 lirasını aidata, 257 lirasını su faturasına, 255 lirasını elektrik faturasına, 100 lirasını internet faturasına, 760 TL’sini doğal gaza, 190 lirasını telefon faturasına yatırdı. Çocuklarının harçlığı için 350 TL ayıran çift, ulaşıma 350 lira, halk ekmeğe de 255 lira ödedi. Çiftin tüm giderleri 4 bin 317 lira oldu.

Kira krizi: Ev sahibi ile kiracı birbirine düştü Kira krizi: Ev sahibi ile kiracı birbirine düştü

'GEÇEN YIL 871 LİRA, BU YIL 1.648 LİRA'

Dikbayır ailesi elde kalan parayla alışverişe çıktı. 29 Kasım 2022'de asgari ücretli 4 kişilik bir ailenin ihtiyacı olan peynir, zeytin, yumurta, süt, şeker, tuz, biber, çay, ayçiçek yağı, yoğurt, çocuk maması, çocuk bezi, domates, salatalık, kabak, taze fasulye, karnabahar, makarna, ekmek, tuvalet kağıdı, bulgur, pirinç, mercimek, üzüm ve elma gibi aynı ürünleri satın aldı. Bu sepet 1648 lira tuttu. Aynı ürünler geçen yıl kasım ayında 871 lira tutmuştu.

'VEBALİ TÜİK YÖNETİCİLERİNİN ÜSTÜNE'

Ümit Dikbayır ‘'Bu çalışmayı her ay yapacağız. Asgari ücretli, kamu çalışanı, emekliler TÜİK'in açıkladığ enflasyon rakamlarına göre maaş zammı alacaklar. Vebal TÜİK'in üzerinde olacak'' dedi. Nigar Dikbayır, çok sayıda ürüne yeni zamlar geldiğini belirterek, “Özellikle süt ürünlerine, kuru fasulye nohut gibi ürünlere ve şeker büyük oranda artmış'' dedi.