Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü’nde kamuda çalışan 700 binden fazla kamu işçisinin mali ve sosyal haklarının belirlenmesine yönelik pazarlıklar devam ediyor.

Financial Times'tan dikkat çeken seçim yorumu Financial Times'tan dikkat çeken seçim yorumu

TOPLANTI YAKLAŞIK 4,5 SAAT SÜRDÜ

Türk-İş Genel Başkan Ergün Atalay ve Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Bakan Bilgin'i ziyaret ederek konu ile alakalı değerlendirmelerde bulundular.

TOPLANTI OLUMLU GEÇTİ

Yaklaşık 4,5 saat süren görüşme sonrası Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ve Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, gazetecilerin sorularını yanıtlayarak açıklamalarda bulundular:

"Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, olumlu geçen bir toplantı olduğunu belirterek, "Bu toplantının sonucunda belli bir aşamayı geçtik. Umarım önümüzdeki hafta Sayın Bakanla birlikte tekrar bir araya geleceğiz. Toplu iş sözleşmesinde nihai noktada uzlaşılması için elimizden geleni yapacağız. Sayın Bakan, TÜHİS, Türk-İş ve Hak-İş olarak gerçekten bu toplu iş sözleşmesini bir an evvel sonuçlandırmak için çaba sarf ediyoruz. Ancak bütün maddelerde bir uzlaşmayı henüz yakalayamadık, tam bir mutabakat sağlanamadı. Bunun için de çabalarımız devam edecek" ifadelerinde bulundu.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ise, "Arzumuz, bugün verilen rakamları söylemekti. En son, taban ücret 12 bin lira ve yüzde 40 civarında bir zam vardı. O rakamın dışında da sendikaların tamamının iş yerlerine özel sorunları var. Emek zammı, hizmet zammı, gece çalışmaları, vardiyalar var. Bugün onların bir kısmını çözdük; ama rakamla ilgili, Sayın Bakan'ın da işveren sendikasının da büyük ihtimal önümüzdeki hafta salı günü bize bir rakam getireceklerini söylediler" 

'SALI SON OLUR'

20 Ocak’ta başladıklarını ve işçilerin bu görüşmelerin istedikleri şekilde bitirilmesini istediklerini hatırlatan Atalay, "Uygun bir rakam verirlerse ne ala. Vermezlerse 'Biz bu meseleyi seçimden evvel bitireceğiz' diye bir ayet yok. Bir an evvel 3 milyonluk bir ailenin talebini yerine getirsinler. Salı son olur, salıdan sonra zaten görüşmenin bir anlamı kalmaz. Salı günü inşallah önümüze taban ve tavan ücretle ilgili bir rakam getirirler. İdari maddelerde takıldığımız bir iki konu var, onları da çözüp sözleşme yapılır. Biz burada afaki bir rakam istemiyoruz" diye konuştu.
(DHA)