Dün akşam Millet ittifakı'nın adayı uzun süren altılı masa toplantılarının ardından açıklanırken Türkiye seçim maratonuna girmeye başladı. Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı seçilen Kemal Kılıçdaroğlu, altılı masanın dün olağanüstü toplantısı sonucu Millet İttifakı'nın adayı olarak seçilerek hem Türkiye'nin hemde Dünya basınının gündemine oturdu.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu yıl yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri için Millet İttifakı adayı olmasını Dünya'nın önde gelen medya kuruluşları gündemine aldı.

Erbakan, Cumhur İttifakı'nı neden reddettiğini anlattı! Erbakan, Cumhur İttifakı'nı neden reddettiğini anlattı!

ERDOĞAN'IN KARŞISINDA ÇIKACAK ADAYI SEÇTİ

Uluslararası önde gelen medya kuruluşlarının başında gelen New York Times gazetesinde yapılan dikkat çekici bir haber-analiz yayınlandı. Haberde, “Muhalefet partileri Erdoğan’ın karşısına çıkacak adayı seçti” başlığı kullanılırken, “Kılıçdaroğlu ve temsil ettiği muhalefet, büyük, iyi organize edilmiş bir parti yapısının desteğine sahip olan ve mesajını yaymak için devlet unsurlarını değerlendirebilecek Erdoğan’ı yenme yolculuğunda zorlukla karşılaşacak” ifadelerini kullandı.

AK PARTİ KARŞISINDA BİR FIRSAT

İngiliz The Guardian gazetesinde ise Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu ile ilgili, “6 partili muhalefet koalisyonu, Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 yıl süren liderliğine karşı kitabi bürokratı öne çıkardı” ifadeleri kullandıldı. 

The Guardian'da yer alan haberde, “74 yaşındaki ekonomistin Erdoğan’ın karşısında siyasi karizması  olmadığı eleştiriliyor. Bu seçimler geçen ay yaşanan ve Türkiye’de 45 binden fazla insanın öldüğü depremler sonrasında eleştirilerin hedefinde olan Erdoğan ve partisi AKP karşısında nadir bir fırsat sunuyor” denildi.

KILIÇDAROĞLU, ERDOĞAN'IN KOLTUĞUNU ALMAYA ÇALIŞACAK

ABD'nin önde gelen medya kuruluşlarından olan Bloomberg internet sitesinde manşetlerinde paylaşarak Türkiye'de yaşanan gelişmeleri aktardı. Haberde, “Sessiz siyasetçi, Türkiye’deki seçimlerde Erdoğan’ın karşısına çıkacak” başlığı kullanılırken, “Ana muhalefet partisi CHP’nin lideri Kılıçdaroğlu, Erdoğan karşısında yarışacak. Muhalefet, seçimi kazanması durumunda gelenek dışı politikalardan geri dönme sözü verdi” denildi. 

Haberin devamında, “Türk siyasetçiler ana muhalefet partisinin liderini iki ay sonra yapılacak seçimlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın karşısına çıkararak tanıdık bir yüzün sallantılı bir seçim kampanyasını tersine çevirerek ülkeyi en uzun süre yöneten Erdoğan’ın koltuğunu almaya çalışacak” denilirken, “74 yaşındaki Kılıçdaroğlu yumuşak konuşan bir bürokrat ve eğitimli bir ekonomist. Son 13 yıldır CHP’yi yönetiyor. Altılı Masa, Erdoğan’ın 5 yıl önce getirdiği başkanlık sistemine karşı olduklarını açıkladı” ifadelerine yer verildi.

YAŞLI SİYASETÇİ KILIÇDAROĞLUNU SEÇTİLER

ABD'nin önde gelen gazetelerinden olan Wall Street Journal da Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı ile ilgili bir haber yayınladı.
Yayınlanan haberde, “Türkiye’de muhalefet lideri, Cumhurbaşkanı Erdoğan karşısında seçimlere giriyor. Kılıçdaroğlu, depremleri yönetmesi dolayısıyla eleştirilerin odağında olan yetkili karşısında seçime girecek” denildi.

Haberin devamında, “Türkiye’deki muhalefet partileri pazartesi günü depremler sonrasında eleştirilerin odağında olan Cumhurbaşkanı Erdoğan karşısında tarihi bir seçim kampanyası için yaşlı siyasetçi Kılıçdaroğlu’nu seçti. 74 yaşındaki Kılıçdaroğlu, modern Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan CHP’yi en uzun süre yöneten isim oldu” yorumu yapıldı.

Haberde, “Muhalefet çevrelerinde Türkiye demokrasisini yeniden oturtmak için yorulmadan çalışan ve saygı duyulan bir isim. Fakat Kılıçdaroğlu, şahsi karizma eksikliği dolayısıyşa  zayıf adaylardan biri olarak görülüyor” denildi.

ERDOĞAN KARŞISINDA 5 PARTİNİN DESTEĞİNİ ALDI

Katar medya kuruluşu Al-Jazeera da kapsamlı yayınladığı haberde ise, “Türkiye muhalefetinin cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu kim?” başlığıyla yayınlanan yazıda, “Sosyal demokrat, iki parti arasındaki anlaşmazlığın çözülmesi sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan karşısına muhalefet bloğunun adayı olarak çıktı. Deneyimli sosyal demokrat siyasetçi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı oluşturulan ittifakın 5 partisinin desteğini aldı”  ifadesi kullanıldı.

ALTILI MASA DAĞILMADAN SONRA ADAYINI ÇIKARDI

Yunanistanın önde gelen gazetelerinden olan Kathimerini, “Türkiye’de altılı masanın adayı ve Erdoğan’a karşı programı belli oldu” başlığını kullandı.

Gazete, “6 Şubat’ta meydana gelen 7.8 büyüklüğündeki deprem, 14 Mayıs’ta yapılacak seçimler öncesinde zemini sarstı” yorumunu yaptı. Gazetede, “Altılı muhalefet bloğu cuma günkü dağılmadan sonra bir araya geldi ve Kılıçdaroğlu’nun adaylığı duyurdu” ifadelerini kullandı. Kathimerini gazetesi haberin devamında son dakikada yapılan görüşmeler ile birlikte muhalefet bloğunun 5’ten sonra 6’ya ulaştığını belirtti.

ERDOĞAN KARŞISINDA BİRLEŞMEYİ BAŞARDILAR

Fransa'nın önde gelen gazetelerinden olan Le Monde ise Kılıçdaroğlu'nun adaylığı ile alakalı kapsamlı bir haber yayınladı. Haberde, “Türkiye’de Mayıs ayında yapılacak seçimler için muhalefet Erdoğan karşısında birleşmeyi başardı” başlığı kullanılırken haberin devamında, “Aylar süren müzakereler ve hatta son günlerdeki psikodrama sonrasında Kılıçdaroğlu aday gösterildi. Son dakikada taraflar anlaştı ve “Altılı Masa” olarak da bilinen Millet İttifakı Kılıçdaroğlu’nu aday gösterdi” ifadelerine yer verildi.