CHP'nin eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve öldürülen Ülkü Ocakları eski Başkanı Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş, cinayet davasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Ayşe Ateş, siyasi bağlantıların gizlenmeye çalışıldığını iddia ederken, adaletin yerini bulmasını beklediklerini vurguladı. Kılıçdaroğlu ise adaletin sağlanması için mücadele edeceklerini belirtti, davaya duyduğu endişeyi dile getirdi.

Kılıçdaroğlu'ndan Özel'e yanıt: Biz Saray'daki zat'ın elini sıkmayacağız Kılıçdaroğlu'ndan Özel'e yanıt: Biz Saray'daki zat'ın elini sıkmayacağız

'DEVLETİN ADİL YÜZÜYLE KARŞILAŞACAKLAR'

Ayşe Ateş’in açıklamaları şu şekilde:

Bir buçuk yıldır beklediğimiz mahkeme nihayet başladı. Büyük bir kumpas tiyatrosu sergileniyor. BU siyasi adi bir cinayeti davasına dönüştürmeye çalışıyorlar. Hepimizin şahitlik ettiği gibi Ülkü Ocakları taraftarlarının, yer yer MHP MYK üyelerinin ve genel başkan yardımcılarının söylemleriyle birebir örtüşen ifadeler veriyor bu suçlular.

Burada bu görülen tablo içler acısı. Yargılanan ne yargılanan kim ben bunu gerçekten anlamış değilim. Kurulan kumpas bunların başına geçirilecek. Devletin adil yüzüyle karşılaşacaklar. Bir set çekmişler o setin arkasına geçilmesin istiyorlar. Bu cinayetin siyasi ayağı ortaya çıkmasın istiyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar, ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar, ne kadar kumpas kurarlarsa kursunlar, kurdukları her oyun her alçaklık onların başına geçecek.

Bugünkü tavır da dünkü tavır da davanın üzerindeki siyasi baskının ve karanlığın bir göstergesi.

'CİNAYET SİYASİ BİR CİNAYETTİR'

Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları şu şekilde:

Adalet arayan, mağdur bir kadını dinlediniz. Elini kaybeden bir anneyi dinlediniz. Mahkeme salonunda olay sanki siyasi bir olay değil adli bir olaymış gibi algı yürütülmek isteniyor. Olay açık ve net ifade edelim. Olay siyasidir. Cinayet siyasi bir cinayettir.

Bir annenin bir eşin adalet istemesi kadar doğal bir şey yoktur. Ama sonunda gördüğümüz birbirleriyle anlaşan neleri konuşacaklarını önceden konuşan bir yapıyla bir anlayışla karşı karşıyayız. Hiç kimse endişe etmesin bu davada adaleti gerçekleştirinceye kadar mücadelemiz devam edecek. Bu dava kim vurduya giderse ülke kaybeder, demokrasi kaybeder, adalet kaybeder, hepimiz kaybeder.

Hangi görüşten olursa olsun bütün vatandaşlarımı adalet konusunda duyarlılığa davet ediyorum. Ayşe Ateş’in davası 83 milyonun davasıdır. Bu dava bir adalet davasıdır.