Cumhurbaşkanı Erdoğan Karadeniz gazı için tarih verdi Cumhurbaşkanı Erdoğan Karadeniz gazı için tarih verdi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2012 yılında dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a bir mektup yazarak çözüm önerilerini sunduğu ortaya çıktı. Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk'e mektupla ilgili açıklama yapan Kılıçdaroğlu; "O dönem önerilerimizin hepsini reddetti. Şimdi, bütün ilişkileri düzeltmek için kapı kapı geziyor, yalvarıyor." değerlendirmesini yaptı.

Kılıçdaroğlu'nun Erdoğan'a yazdığı mektup şu şekilde:

mektup

Kılıçdaroğlu 10 yıl önceki mektupta sunduğu çözüm önerilerinin geçerli olup olmadığı ile ilgili soruya da şu ifadelerle yanıt verdi:

“Aynen geçerli. Şimdi benim dediğim noktaya geldi ama kendisinin muhatapları maalesef sırtını dönüyor, Erdoğan'a güvenmiyorlar. Elbette ki Suriye ile ilişkilerin düzelmesini, Ortadoğu'daki bütün ilişkilerin düzelmesini isteriz. Erdoğan, Atatürk'ün (Yurtta barış, dünyada barış) sözünün ne anlama geldiğini bilseydi, zaten bunu yapmazdı. Bunu söyleyen kişi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk.  Ömrü savaş meydanlarında geçti. Bir taraftan Esad ile görüşmeye gideceksin, öbür taraftan ‘Ben Suriye'ye saldıracağım' diye açıklamalar yapacaksın. Bu kadar büyük bir dengesizlik, bu kadar büyük bir öngörüsüzlük bizim tarihimizde hiç olmadı.”