Patronlar Dünyası’nda yer alan habere göre, Balıkesir'in Ayvalık ilçesi Sarımsaklı plajında 115 bin metrekare alanda başlatılan çalışmalar sürüyor.

Plaj yaklaşık 6 aydır Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından şantiye alanına çevrildi.

Erdoğan, Ali Yerlikaya'ya sahip çıktı: İçişleri Bakanı görevini yaptı Erdoğan, Ali Yerlikaya'ya sahip çıktı: İçişleri Bakanı görevini yaptı

Sarımsaklı plajı 'Kamuya Açık Plaj Kumsal' olarak kayıtlı iken 2021 yılında bölge Doğal Sit- Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı olarak tescil edildi. Mevcut plan hükümsüz kılınarak, Çevre Şehircilik ve İklim değişikliği Bakanlığı ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ortaklığıyla yeni imar planları yapmanın yolu açıldı.

Anayasanın 43. Maddesinde "Kıyılar, Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Deniz, göl ve akarsu kıyılarıyla, deniz ve göllerin kıyılarını çevreleyen sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir" ifadeleri yer alıyor.

KIYI KANUNU İHLAL EDİLİYOR

Kıyı Kanunu’nun 5. maddesinde ise, "Kıyılar ve doldurma ve kurutma yoluyla kazanılan araziler Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Kıyılar, herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açıktır. Kıyı ve sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir" deniliyor.

Yani yasa vatandaşların kıyılardan yararlanmasının önüne kimsenin engel koyamayacağını söylüyor.