Hava kirliliğinin korkutucu bir şekilde antibiyotik direncini artırdığını ortaya koyan Çinli ve İngiliz araştırmacılar, 100'den fazla ülkeden ve yaklaşık yirmi yıla yayılan verileri kullanarak, artan hava kirliliğinin her ülke ve kıtada artan antibiyotik direnciyle bağlantılı olduğunu gösterdiğini ortaya koydu. 

‘ALANININ İLK ÇALIŞMASI’

Ayrıca, ikisi arasındaki bağlantının zaman içinde güçlendiğini, hava kirliliği seviyelerindeki artışların antibiyotik direncindeki daha büyük artışlarla aynı zamana denk geldiğini gösteriyor.

Lancet Planetary Health dergisinde yayınlanan araştırmada, "Analizimiz, artan hava kirliliği seviyelerinin artan antibiyotik direnci riskiyle ilişkili olduğuna dair güçlü kanıtlar sunuyor. Bu analiz, hava kirliliğinin küresel olarak antibiyotik direncini nasıl etkilediğini gösteren ilk analizdir" diye kaydedildi.  

‘BİR TAŞTA İKİ KUŞ’

Çin'deki Zhejiang Üniversitesi'nden Hong Chen, “Antibiyotik direnci ve hava kirliliği, küresel sağlığa yönelik en büyük tehditler arasında kendi başına. Şimdiye kadar, ikisi arasındaki olası bağlantılara dair net bir resme sahip değildik. Ancak bu çalışma, hava kirliliğini kontrol etmenin iki yönlü fayda sağlayabileceğini gösteriyor: yalnızca kötü hava kalitesinin zararlı etkilerini azaltmakla kalmayacak, aynı zamanda antibiyotiğe dirençli bakterilerin yükselişi ve yayılmasıyla mücadelede önemli bir rol oynayacak” diye konuştu. 

ANTİBİYOTİK DİRENCİ NEDİR?

Küresel sağlığa karşı en hızlı büyüyen tehditlerden biri olarak değerlendirilen antibiyotik direnci, enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan antibiyotiklerin yanlış ve aşırı kullanımından kaynaklanıyor. Ancak çalışma, sorunun artan hava kirliliği seviyeleriyle daha da kötüleştiğini gösteriyor.

Şanlıurfa’da 3 doktor, hasta yakınları tarafından darbedildi Şanlıurfa’da 3 doktor, hasta yakınları tarafından darbedildi

Tahminlere göre, antibiyotik direnci dünyanın dört bir yanından her yaştan insanı etkileyerek yılda 1,3 milyon insanı öldürüyor.

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER