Sudan ordusu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında nisan ayından bu yana süren çatışmaların en büyük mağduru siviller olmaya devam ederken, yardım kuruluşu Save the Children, ülkede hayat kurtaran ilaç ve gıdaya erişimin kalmaması nedeniyle yaklaşık 500 çocuk hayatını kaybettiğini duyurdu. 

Save the Children’a göre, Sudan genelinde 57 beslenme tesisi kapatılmak zorunda kalındı ve 3 bin çocuk yetersiz beslenme ve buna bağlı hastalıklar nedeniyle tedaviden mahrum kaldı.

Fas'taki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bine yaklaştı Fas'taki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bine yaklaştı

‘TAMAMEN ÖNLENEBİLİR SEBEPLERDEN…’

Save the Children'ın Sudan'daki ülke direktörü Arif Noor yaptığı açıklamada, çocukların tamamen önlenebilir açlıktan öldüğünü görüyoruz. Ağır hasta çocuklar, çaresiz anne ve babaların kollarında ülke çapındaki beslenme merkezlerine ulaşıyor, ancak personelimizin onları nasıl tedavi edeceği konusunda çok az seçeneği var” ifadelerini kullandı. 

Noor, "BM depolarının yağmalanması, gıda fabrikasının yakılması ve finansman eksikliği, ülke genelinde tedavi edici beslenme ürünleri tedariki üzerinde ciddi bir baskı oluşturdu" diye ekledi. 

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER