Kuzey Kore devlet medyası, yaklaşık 800 bin kişinin ABD'ye karşı savaşmak için orduya katılmak veya yeniden askere gitmek için gönüllü olduğunu iddia ediyor.

Rodong Sinmun gazetesinin bildirdiğine göre, ülke genelinde yaklaşık 800 bin kişinin ABD'ye karşı orduya kaydolma veya yeniden askere alınma arzusunu haberleştirdi.

KRİTİK ZAMANLAMA

Kuzey Kore medyasındaki iddia, Kuzey Kore'nin devam eden ABD-Güney Kore askeri tatbikatlarına yanıt olarak Hwasong-17 kıtalararası balistik füzesini (ICBM) fırlatmasının ardından geldi.

Çin lideri Rusya’dan ayrıldı: Yeni dünya düzenini birlikte kuracağız Çin lideri Rusya’dan ayrıldı: Yeni dünya düzenini birlikte kuracağız

Kuzey Kore'nin balistik füzeleri Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları uyarınca yasaklandı ve fırlatma Seul, Washington ve Tokyo'daki hükümetler tarafından kınandı.

‘GERİLİMİ ARTIRMAYIN’

Güney Kore ve ABD kuvvetleri, Kuzey'in artan tehditlerine karşı koymak için 2017'den beri görülmemiş bir ölçekte düzenlenen "Özgürlük Kalkanı 23" adlı 11 günlük ortak tatbikatlara pazartesi günü başladı. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, ABD ve Güney Kore'yi askeri tatbikatlarla gerilimi artırmakla suçladı.

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER