ABD güçlerinin bölgedeki artan faaliyetlerine karşı gerekli olduğunun iddia edilmesiyle casus uydu çalışmalarına hız veren Kuzey Kore’nin devlet medyası KCNA, “keşif uydusu Malligyong-1'in ikinci fırlatılmasını gerçekleştirildiğini" duyurdu. 

Ulusal Havacılık ve Uzay Geliştirme İdaresi'nin (NADA) gerçekleştirdiği fırlatmanın başarısız olduğunu bildiren ajans, “Üçüncü aşama uçuş sırasında acil durum patlatma sistemindeki bir hata nedeniyle başarısız oldu. Sorun büyük değil ve ekim ayında başka bir fırlatma girişiminde bulunacağız” ifadelerini kullandı. 

‘KIT KAYNAKLAR PROVOKASYONLARLA İSRAF EDİLİYOR’

Güney Kore ordusu, sözde uzay roketinin yerel saatle sabah 03.50 civarında fırlatıldığını ve Sarı Deniz'in üzerinden uçtuğunu tespit ettiğini söyledi. Enkaz için arama ve kurtarma çalışmalarının başlatıldığı belirtildi.

Lavrov'dan dikkat çeken açıklama: Zelenski’nin barış formülü gerçekleştirilemez Lavrov'dan dikkat çeken açıklama: Zelenski’nin barış formülü gerçekleştirilemez

Güney Kore Ulusal Güvenlik Konseyi, bugün yapılan fırlatmayı ve Kuzey Kore'nin mayıs ayındaki önceki girişimini eleştirerek, Pyongyang'ın "halkını açlığa ve ölüme sürükleyen ekonomik durum için yetkilileri suçlarken, kıt kaynakları pervasız provokasyonlarla israf ettiğini" söyledi.

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER