Macaristan Başbakanı Viktor Orban, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, göreve başlama törenine katıldığı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın barıştan yana olduğunu öne sürerek, "Kazanmasaydı, savaş yanlısı bir Türk Cumhurbaşkanı olacaktı ve bunun sonuçlarını tahmin etmek zor olacaktı" ifadelerini kullandı.

Türk Dünyası'nın 'yiğit' kadını Ganire Paşayeva, Bakü'de toprağa verildi Türk Dünyası'nın 'yiğit' kadını Ganire Paşayeva, Bakü'de toprağa verildi

Orban, yaptığı paylaşımda, Erdoğan’ı göreve başlama töreninde, seçim zaferinden ötürü tebrik ettiğini belirterek, "Barış yanlısı duruşu Macaristan için yeni bir soluk gibi" ifadesini kullandı.

Tören nedeniyle Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyareti ve törenden karelerin yer aldığı bir videoyu paylaşan Orban, "Erdoğan'ın zaferine taze bir hava gibi ihtiyacımız var ve ayrıca o barıştan yana. Kazanmasaydı, savaş yanlısı bir Türk Cumhurbaşkanı olacaktı ve bunun sonuçlarını tahmin etmek zor olacaktı. Türkiye Cumhurbaşkanı’nın, Ukraynalılar ve Ruslar arasındaki tahıl meselesinde, tahıl krizinde yaptığı gibi arabuluculuk yapma şansı var" değerlendirmesinde bulundu.