Doktorun göbek atmasıyla gündem olmuştu: 'Sabahın Sultanı' Star'ı yaktı!

Gündüz kuşağı programlarından 'Sabahın Sultanı Seda Sayan'da, konuk hekimin uyguladığı tedavi yöntemi ve verdiği hizmetlere ilişkin detayların paylaşılması yayını gerçekleştiren kanala pahalıya mal oldu. Reklam Kurulu, söz konusu olayın yaşandığı programdan doları Star TV'yi 457 bin 308 lira idari para cezasına çarptırdı. Öte yandan anılan bölümde hekimin göbek atması ise uzun süre konuşulmuştu.

Magazin 08.02.2022, 06:43 08.02.2022, 09:58
Doktorun göbek atmasıyla gündem olmuştu: 'Sabahın Sultanı' Star'ı yaktı!

Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu, Star TV'nin gündüz kuşağı programı "Sabahın Sultanı Seda Sayan"da yer alan 'örtülü' reklam gerekçesiyle kanala üst sınırdan ceza kesti.

'ÖRTÜLÜ' REKLAM TESPİTİ

Programın geçtiğimiz eylülde yayımlanan bir bölümünü inceleyen Reklam Kurulu, söz konusu bölümde konuk olarak gelen hekimin 'verdiği hizmet ve uyguladığı tedavi yöntemlerine ilişkin detaylı bilgilere yer verildiği, tedavi yöntemlerinin kendisi tarafından uygulandığı hususunun birçok defa vurgulandığı, hedef kitleyi oluşturanları ikna etmeye yönelik ifadeler içerdiği, tüketicilerin dolaylı olarak hekime yönlendirildiği ve anılan hekimi övmek ve tüketicileri yönlendirmek suretiyle şahsın 'örtülü' reklamının yapıldığı'nı tespit etti.

ÜST SINIRDAN CEZA

Böylece programda anlatılan yöntemlerin ve söylemlerin, "Ticari reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği" ve "Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun"u hükümlerine aykırı olduğu gerekçesiyle, Startv Medya Hizmetleri A.Ş.'ne 457 bin 308 lira idari para ve anılan reklamları durdurma cezaları verilmesi kararlaştırıldı.

GÖBEK ATMASIYLA GÜNDEM OLMUŞTU

Öte yandan söz konusu hekimin katıldığı programda göbek atması kamuoyunun gündemini uzun süre meşgul etmişti.

Kaynak: polemikhaber.com
Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu