TCMB'de aralık ayı piyasa anketinde dolar ve enflasyon beklentisi düşerken, faiz beklentisi aynı kaldı. Buna göre, katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 68,06 iken, bu anket döneminde yüzde 66,80’e düştü.

DOLAR FAİZ VE ENFLASYON TAHMİNLERİ

Katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 68,06 iken, bu anket döneminde yüzde 66,80’e düştü. Katılımcıların cari yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi bir önceki anket döneminde 19,54 TL iken, bu anket döneminde 18,78’e geriledi. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla 23,35 lira ve 22,77 lira oldu.

YÜZDE 9 OLDU 

Katılımcıların BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı'nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 9,47 iken bu anket döneminde yüzde 9,18’e geriledi. TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi bir önceki anket döneminde olduğu gibi bu anket döneminde de yüzde 9 oldu.

EYT birkaç gün içinde komisyonda görüşülecek EYT birkaç gün içinde komisyonda görüşülecek

ENFLASYON BEKLENTİSİ

Katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 68,06 iken, bu anket döneminde yüzde 66,80’e düştü. 12 ay sonrası tüketici fiyat endeksi beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 37,47 iken, bu anket döneminde yüzde 34,92’ye geriledi. 24 ay sonrası tüketici fiyat endeksi beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 20,76 ve yüzde 20,56 olarak gerçekleşti.

BÜYÜME BEKLENTİSİ

Katılımcıların gayrisafi yurt içi hasıla 2022 yılı büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 5,1 iken bu anket döneminde yüzde 5 oldu. Gayrisafi yurt içi hasıla 2023 yılı büyüme beklentisi ise bir önceki anket döneminde olduğu gibi bu anket döneminde de yüzde 4,1 olarak gerçekleşti.

ANKET KATILIMCILARI DEĞİŞMİŞTİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın piyasa katılımcıları anketindeki “katılımcılar”, üç ay önce değişmiş ve değişiklik sonrasında dolar ve enflasyon beklentisi düşmüştü. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın bu hamlesi, anketin güvenilirliğine dair şüpheleri artırırken, büyük bankalar ve işveren örgütleri dahil bir dizi katılımcının Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın  yüksek bulduğu beklentileri nedeniyle anketten çıkarıldıkları ortaya çıkmıştı.