Ay sonunu değil ayın ortasını bile getiremeyen emekliler ile memurlar gözünü 3 Temmuz'da açıklanacak enflasyon farkına dikmiş durumda. Memur ve emekliye verilecek zam oranlarını uzman isim açıkladı.

Aldıkları 3 kuruş maaşla geçim savaşı veren emekliler ile memurlar 3 Temmuz'da açıklanacak enflasyon oranına kitlenmiş durumda. Haziran ayının enflasyon oranının TÜİK tarafından açıklanmasıyla emekliler ile memurların alacağı enflasyon farkı oranı kesinleşecek.

Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş TRT Haber'de enflasyon farkıyla ilgili çok çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

İsa Karakaş şunları kaydetti;

Memur ve memur emeklisinin maaş artışı, haziran enflasyon verisinin de eklenmesiyle yüzde 20 ila 21 arasında olması tahmin ediliyor.

SSK ve BAĞ-KUR emeklileri için 6 aylık enflasyon beklentisi ise yüzde 25 ila 26 civarında olması yüksek bir ihtimal.

"6 AYLIK ENFLASYON YÜZDE 25.81'E YÜKSELECEK"

Merkez Bankası'nın Piyasa Katılımcı Anketi'ne göre haziran ayında enflasyon yüzde 2.52 olacak. Bu tahmine göre 6 aylık enflasyon oranı yüzde 25.81'e yükselecek.

"ZAM ORANI, KÖK MAAŞLARA UYGULANACAK"

Emeklilerde, zam oranı kök maaşlara uygulanacak. Merkez Bankası'nın anketindeki tahminin gerçekleşmesi halinde kök maaşı 10 bin lira olan bir emeklinin maaşı 12 bin 581 lira olacak.

15 bin lira olan emekli maaşı 18 bin 871 lira olacak. 20 bin lira olan emekli maaşı 25 bin 162 liraya yükselecek.

Yüzde 25 oranında zam alacağı tahmin edilen bir emekli "Benim elektriğime yüzde 38 zam yapan hükümet bana yüzde 25 enflasyon farkı yatıracak. Bu sen mum ışığında otur. Televizyonun arkasına el feneri yakıp televizyonunu seyret demek. Ölsek de devlet de bize para ödemekten kurtulsa" dedi.

Enflasyon ve dolar tahmini geriledi Enflasyon ve dolar tahmini geriledi

Bir başka emekli ise "Son yapılan genel ve yerel seçimlerde üyesi olduğum AKP'ye oy atmadım. Bundan sonra da atmayacağım. Oy veren ve beni tanıyan arkadaşlarım yanıma gelip dert yanıyor. Hepsi boş konuşuyor. Gece gündüz soğan çorbası içip duruyorlar. Ben de param olmadığı için içiyorum ama oy vermediğim için gönlüm rahat" dedi.

Memur ve memur emeklileri yılın ilk altı ayın toplu sözleşme ile yüzde 15 zam almıştı. Toplu sözleşme gereği ilk altı aydan doğacak enflasyon farkını da almaları gerekecek.

Dolayısıyla altı aylık enflasyonun yüzde 15'i aşan bölümü enflasyon farkı olarak maaşlara yansıyacak. Ayrıca memur ve memur emeklilerinin toplu sözleşmeden doğan ikinci altı ay için yüzde 10'luk zam hakkı bulunuyor.

Haziran enflasyonu yüzde 2.52 olarak açıklanırsa memur ve memur emeklileri yüzde 20.35 kümülatif zam alma hakkına sahip olacak. Bu rakam baz alındığında en düşük emekli maaşı 32 bin 861 liradan 39 bin 548 liraya yükselecek.

En düşük memur emekli maaşı ise 17 bin 739 liraya yükselecek. Finansal Kurumlar Birliği'nin yüzde 3.17'lik tahmini gerçekleştiği takdirde ise enflasyon farkı yüzde 10.1, zam oranı ise yüzde 21.11 olacak.

Yılın ikinci yarısında yüzde 20.35 oranında zam yapılması durumunda üniversite mezunu bir memurun maaşı 34 bin 235 liradan 41 bin 202 liraya çıkacak.

Şube müdürünün yeni maaşı 59 bin 544 liraya yükselirken, uzman öğretmenin maaşı 53 bin lirayı geçecek. Yılın ikinci yarısında yapılacak zamla başkomiser maaşı 58 bin 875 liraya, polis memuru maaşı 53 bin 305 liraya, uzman doktor maaşı 98 bin 718 liraya çıkacak.