İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından, Beşiktaş Belediyesi’nde 2014-2018 yılları arasını kapsayan döneme ilişkin yolsuzluk ve rüşvet yapıldığına dair iddialara ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, eski Belediye Başkan yardımcıları Rıfat Örnek ile Hüseyin Avni Sipahi ve mevcut Zabıta Müdürü Selçuk Bartınlı’nın da aralarında bulunduğu 16 kişi, 13 Aralık 2022 tarihindeki operasyonla gözaltına alınmıştı. Soruşturma kapsamında hakkında yakalama kararı bulunan ve 2019 yılında CHP’den istifa eden eski Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ise aynı gece Kastamonu’nun Tosya ilçesinde gözaltına alınmıştı.

MURAT HAZİNEDAR HAKKINDA 154 YILA KADAR HAPİS İSTENDİ

Hazırlanan iddianamede, Murat Hazinedar hakkında 8 kez “irtikap suçuna teşebbüs etmek” suçundan 20 yıldan 40 yıla kadar, 8 kez “irtikap” suçundan 40 yıldan 80 yıla kadar, 2 kez “rüşvet” suçundan 8 yıldan 24 yıla ve 5 kez “görevi kötüye kullanmak” suçundan 2,5 yıldan 10 yıla kadar olmak üzere toplamda 70 yıl 6 aydan 154 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

9 MAYIS’TA HÂKİM KARŞISINA ÇIKACAKLAR

Sedat Peker'in avukatı: Seçim gecesi bizi eve sokmak isteyen herkese karşı direnmeliyiz Sedat Peker'in avukatı: Seçim gecesi bizi eve sokmak isteyen herkese karşı direnmeliyiz

İstanbul 31. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen iddianame, mahkeme tarafından kabul edildi. Hazinedar dahil 17 sanık, 9 Mayıs 2023 tarihinde hâkim karşısına çıkacak. (ANKA)