Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Belarus’a nükleer silahları yerleştireceğini duyurmasından sonra NATO Sözcüsü Oana Lungescu, "Rusya'nın nükleer söylemi tehlikeli ve sorumsuz. NATO tetikte ve durumu yakından izliyoruz. Rusya'nın nükleer duruşunda bizi kendimizinkini değiştirmeye sevk edecek herhangi bir değişiklik görmedik" ifadelerini kullandı.

ABD DE ‘BİR ŞEY OLMAZ’ DİYOR

Müge Anlı'nın Şaban Vatan'a açtığı davada mahkeme kararını verdi Müge Anlı'nın Şaban Vatan'a açtığı davada mahkeme kararını verdi

Putin, Belarus’ta nükleer planlarını ABD'nin Avrupa'ya silah konuşlandırmasına benzeterek Rusya'nın nükleer silahların yayılmasını önleme taahhütlerini ihlal etmeyeceği konusunda açıklama yapmıştı. 

Sürpriz hamleye karşı, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby, "Size Putin'in Ukrayna'da herhangi bir şekilde taktik nükleer silah kullanmaya hazırlandığına dair hiçbir şey görmediğimizi söyleyebilirim. Ayrıca, kendi stratejik nükleer caydırıcı duruşumuzu değiştirmemize neden olacak hiçbir şey görmediğimizi de söyleyebilirim" demişti. 

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER