Kılıçdaroğlu'ndan istifa açıklaması Kılıçdaroğlu'ndan istifa açıklaması

Online alışveriş platformları Trendyol, Çiçeksepeti, Hepsiburada'nın uzun süredir "Dini Nikah Akdi Defteri" ismiyle 'imam nikahı' defteri sattığı öğrenildi.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI TESCİLLİ İDDİASI

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tescili bulunduğu iddia edilen defterin tanıtım yazısında, "her imamın bulundurması" ve "içerisinde 240 nikah kaydı yapılabilen bir de nikah kayıt defteri" ifadeleri yer aldı. Ürünün açıklamasında ayrıca "Tıpkı evlilik cüzdanı gibi kaliteli" ifadeleri de kullanıldı.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

T24'ten Alkan Şahin'in ulaştığı Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, sitede yer alan 2022/7082 numaralı kararın, Kültür ve Turizm Bakanlığı Şanlıurfa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararı olduğunu belirterek, "Böyle bir defterle ilgili kayıtlı, resmi bir bilgi sistemde yok. İnternetten belirttiğiniz defteri kontrol ettim. Bu defterin telif hakları, Kültür Bakanlığı'ndan alınmış. Bu tür kitaplar normal şartlarda da bu tür telif hakları alabiliyor, internet sitesinde de bu şekilde beyan edilmiş. Bakanlık tescilli bir karar değildir, sadece bu defteri telif hakları alınmış" açıklaması yaptı.

TEPKİLER SONUCU KALDIRILDI

Online satış platformlarında resmi nikah sonrası verilen Aile Cüzdanı'na benzer olan "İmam Nikahı Cüzdanı" satışının ortaya çıkmasından sonra, gelen tepkilerin ardından ürün satıştan kaldırıldı.

dini-nikah-cuzdani-1141019-1

(KAYNAK)