Vergi paketini sunan AKP'li vekil, vergi ödemediği iddialarını kabul etti Vergi paketini sunan AKP'li vekil, vergi ödemediği iddialarını kabul etti

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Hayrabolu ilçesindeki buğday mitinginden önce Tekirdağ’da Çerkezköy ve Saray Belediyelerini, CHP Kapaklı İlçe Başkanlığını ziyaret etti.

Çerkezköy Belediyesi ziyareti sırasında konuşan Özel, “Buradan en son ayrılırken başkana, ‘İlk fırsatta geleceğim’ demiştim. Bugün buğday mitinginin de olması ile beraber tüm günü bu tarafa planladık. Başkanımıza hayırlı olsun demek için geldik. Girişten itibaren ilçemiz sağ olsun emeğin kentine hoş geldiniz diye karşılamışlar. Başkanın dediği gibi burası Çorlu ile beraber sanayi açısından Tekirdağ’ın iki lokomotif ilçesinden bir tanesi” dedi.

'YİNE AYNI KESİMLER ZORLANIYOR'

Emekçilerin zorlu yaşam koşullarına işaret eden Özel, şunları kaydetti:

''Tabi aslında artık bir büyük mücadele var. Yani herkes alnının terinin karşılığını almanın peşinde. Bu enflasyonist politikalar, seçimden önce enflasyon yükselirken inadına faizi düşük tutup toplumun yoksul kesimlerinden zengin kesimlerine büyük bir fon transferi yaptı. Şimdi kemer sıkma dönemine girildi. Yine aynı kesimler zorlanıyor. O yüzden emekliler, emekçiler ve çiftçiler zor durumda. Geçtiğimiz süreçte önce emekli mitingi yaptık Ankara’da. Ardından bir çay mitingi yaptık. Bir buğday mitingi için de büyük bir talep vardı aslında. Adana mitingi de otomatikman buğday mitingine dönüştü. Ama isyanın büyüğü tabii Trakya’da. Öyle olunca buraya gelip burada bir buğday mitingi yapmaya karar verdik.  

'ASGARİ ÜCRET ARTMAZSA MİTİNG YAPACAĞIZ'

Ayın sonuna doğru eğer asgari ücrette bir iyileşme olmazsa o konuda da bir ‘Geçinemiyoruz mitingi’ yapmayı düşünüyoruz Kocaeli’nde. Tabii asgari ücret ile ilgili şöyle bir sorun var. Alan için çok düşük, veren için çok yüksek bir noktaya geldi asgari ücret. Küçük esnaf ve KOBİ’ler asgari ücreti vermekte zorlanıyor. Alan da geçinmekte zorlanıyor, açlık sınırında. O yüzden bu hafta ekonomiden sorumlu arkadaşlarımız, Hazine ve Maliye Bakanı ile bir araya gelecek. Kamuoyunda zaman zaman efendim işte ‘CHP, AK Parti’ye ekonomide yardım mı edecek’ diye konuşmalar var. Dün de onu kesin bir dille yalanladık. Bizim 22 yıllık enkazı kaldırmak için hiç sorumluluğumuz olmayan bir yükün altına girmek gibi bir niyetimiz yok ama bütün meselemiz krizin gerçek mağdurlarına sahip çıkmak. O yüzden bir vergi reformu öneriyoruz. Yani emeklinin, çalışanın ve çiftçinin hakkını alabilmesi için yüzde 68’lik dolaylı vergilerin ortadan kalkması lazım. Yerine gerçekten çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınacağı, kazanmayanların da vergi yükünün altında ezilmeyeceği bir sisteme ihtiyaç var.