CHP lideri Özgür Özel, Adana ziyaretinde partisinin İl Başkanlığı'nı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ı ziyaret etti.

Ziyaretin ardından meydanları dolduran yurttaşlara seslenen Özgür Özel, "Duysaydık bir miting yapardık. Burayı doldurdunuz bir mitinge çevirdiniz" ifadelerini kullandı.

Özgür Özel'in konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

“Büyük bir zafer elde ettik demiyoruz. Diyoruz ki, büyük bir görev üstlendik çünkü kazandığımız seçim, CHP'yi 47 sonra birinci parti yapan ama belediye başkanlarının cebine birer altın anahtar koyan seçimdir. Bu altın anahtar ne Adana'nın altın anahtarıdır, ne büyükşehir belediyesinin kapısının anahtarıdır, ne kasasının anahtarıdır. Bu belediyeler doğru, adil yönetildikten sonra o anahtarın adı Atatürk'ün partisini Cumhuriyet'in ikinci yüzyılında ikinci yüzyıla taşıyacak anahtardır. Hepimiz görevimizin bilincindeyiz.

Türkiye'deki mısırın neredeyse yarısının üretildiği Çukurova, Türkiye'deki buğdayın yüzde 15'ini üreten Çukurova'da dün hububat fiyatı açıklandı. Açıklanan fiyata bir bakın, açıklayana bir bakın. Orada da fiyatı Twitter'dan açıkladılar. Burada da fiyat iyiyse Cumhurbaşkanı, normalse bakan, kötüyse birini bulup açıklatıyorlar ama dünkü buğday fiyatını açıklayacak adam insan içine çıkamaz, yazıklar olsun. Tweet atıp açıklıyorlar. Geçen sene buğdayın alım fiyatı 8 lira 25 kuruş, bu sene -inanılır gibi değil- 9 lira 25 kuruş. Geçen seneden bugüne TÜİK'in hesabıyla enflasyon yüzde 80 diyor. Ama git sor mazot, gübre, ilaç kaç kat arttı ama enflasyon yüzde 100'ün üstündeyken, bütün giderler iki katını aşmışken yüzde 12 zam vererek 8,25'lik buğdayı 9,25'e satacaksın demek; 11 lira maliyeti olan buğdayı 9 liraya almak. Yani 'Sen bir sene çalıştın ama karşılığında maliyetini bile kurtaramadın' demek vicdansızlıktır. Çukurova'daki işçi, çiftçiye ve Türkiye'nin dört bir yanına saygısızlıktır. Bu fiyata direneceğiz, isyan edeceğiz. Çiftçiye sahip çıkacağız ve birisinin dediği gibi 'Al ananı da git' demeyecek, birisinin dediği gibi 'Çiftçi milletin efendisidir' diyeceğiz.

'15 LİRADAN AŞAĞI BUĞDAY FİYATINI KABUL ETMİYORUZ'

İlk kez bayram ikramiyesi 2018 yılında alındı. 2018 yılında bayram ikramiyesiyle bugünkü bayram ikramiyesinin arasındaki fark şu. O tarihte kasaba gidince, kurban kesemiyorsan 24 kilo kıyma alıyordun. Şimdiki bayram ikramiyesi 5.5 kilo kıyma alıyor. AK Parti geldi en düşük emekli maaşı iki kurbanlık koyun alıyordu. Şimdi Adana'da sordum, kurbanlık koyun fiyatları 9 ila 18 bin lira. Ama ele gelen bir koç 15 bin liradan aşağıya değil. Eskiden iki tane kurbanlık koç alan emekli maaşı şimdi en cılız bir tanesini bile alamıyor. Cumhuriyet Halk Partisi, emekli ikramiyesi için asgari ücret öneriyor. En düşük emekli maaşı için asgari ücret öneriyor. Buradan hükümete, iktidara sesleniyorum. Önümüzdeki hafta bir araya geleceğiz Sayın Erdoğan'la. Sayın Erdoğan'a önümüzdeki hafta bana değil, millete bir müjde vermesini öneriyorum. Buğday fiyatı 15 lira olmalıdır. Maliyetin 11 lira olduğu yerde 15 liradan aşağı bir buğday fiyatını asla kabul etmiyoruz.

'BİR SIFIR ATACAĞIZ'

Milli gelir artınca fileler de dolacak, maaşlar da yetecek. Söz veriyoruz CHP gelecek, bir dönem çalışacak, bir dönem daha seçilecek. Türkiye Cumhuriyeti 5 yılın sonunda Avrupa Birliği'ne girecek, 10 yılın sonunda 55 bin dolar milli geliri olacak. Hani bunlar paradan altı sıfır attılar ya. Biz altı sıfır atmayacağız, bir sıfır atacağız. Onlar gibi altı sıfırı hem ekmekten hem de maaştan atmayacağız. Biz sıfırı atarken maaşlardan atmayacağız ama elektrikten, sudan, ekmekten, mazottan, gübreden atacağız. Bir sıfır atacağız, 10 yılda alım gücünüzü on kat artıracağız. Maaştan sıfır atmadan mallardan sıfır atmanın yolu AB yoludur."

'HİÇBİRİNDE YÜZDE 30'UN ALTINDA DEĞİLİZ'

Özel son olarak partisinin, anketlerde çıkan oy oranlarını açıkladı:

"Yerel seçim yerel seçimde kalmadı. Devam etti. Daha bugün ortaya çıkan anketlerde, hangi firma olursa olsun, iktidara yakın ya da uzak... Hiçbirisinde partimizin oyu yüzde 30'un altında değil, 33, 34, 35 ölçüyorlar. Hiçbirinde seçim akşamına göre rakibimizle aramızda fark yok. Hepsi ölçüyor, fark açılıyor. Gazi'nin partisi birinci parti oldu, burada duruyor. Çalışıyor, çalışıyor, çalışıyor."

Aday olup seçilmemişti: AK Partili adaya 5 hastane ihalesi Aday olup seçilmemişti: AK Partili adaya 5 hastane ihalesi

'NELER YAPILABİLECEĞİNİ GÖSTERDİK'

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise şöyle konuştu:

"25 yıl sonra Seyhan'ı CHP'li yaptık. O gün 'Çukurova CHP'nin kalesi ama bugünden sonra Seyhan da CHP'nin kalesi olacak' dedik. Üçüncü kez üst üste kazandık. 2019'de ittifakla seçime girdik ve bu kardeşinizi belediye başkanı yaptınız. Bundan sonra da Adana CHP'nin kalesi olacaktır dedik. Batmış, mazot alamaz, işçi parasını 3-4 ayda ödeyebilen bir belediye ve gelirin 4 katı borç, 350 bin haciz dosyası, deprem ve pandemi. Ama bu kötü koşullarda CHP'li belediye başkanlarının neler yapabileceğini gösterdik. Sosyal yardımlar yaptık ve bunu yaparken de bize oy verdi ya da vermedi diye kimseyi ayırmadık." (ANKA)