Cumhurbaşkanı Andrzej Duda tarafından ocak ayı sonlarında imzalanan Ukrayna Vatandaşlarına Yardım Yasası'nda yapılan değişikliklere göre, Ukraynalılar mart ayından itibaren harcamalarının yarısını ödemek zorunda. Polonya parlamentosu tarafından yayınlanan belgede, bunun kişi başına günlük 40 zlotiye (9 dolar) tekabül ettiği belirtiliyor.

Kuzey Kore liderinden çağrı: Nükleer silah üretimini artırın! Kuzey Kore liderinden çağrı: Nükleer silah üretimini artırın!

‘GİDERLERİ DENGELEMEK İÇİN’

Mevzuata göre, devlete ait tesislerde 180 günden fazla kalanlar, 1 Mayıs'tan itibaren masrafların yüzde 75'ini karşılamak zorunda kalacaklar, yani ödedikleri meblağ kişi başına günlük yaklaşık 60 zloti (13,6 dolar) olacak. 18 yaşından küçükler, engelliler, emeklilik çağındakiler, hamileler ve bir yaşına kadar çocuk yetiştiren veya üç veya daha fazla çocuğa bakanlar yeni kurallardan muaf tutulacak.

İçişleri Bakan Yardımcısı Pawel Szefernaker, hareketin "giderleri dengelemek" ve Ukraynalı mültecileri daha "bağımsız olmaya teşvik etmek" için alındığını söyledi.

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER