BBC Türkçe'nin aktardığı habere göre, Reuters'ın 150 uzmanla yaptığı ankette, Türk lirasının dolara karşı yüzde 12 değer kaybedeceği beklentisi sonucu çıktı. 

Reuters'ın yaptığı anket 28 Şubat - 3 Mart tarihleri arasında 150 uzmanla beraber gerçekleştirdi. Türk lirası'nın gelişmekte olan para birimleri arasında en fazla değer kaybı yaşayan para birimi olduğunu belirten ajans, altı ay sonrası için dolar/TL kurunun 21,68 olarak beklendiğini yazdı.

'CUMHURİYET SEÇİMLERİNDE BİR DEĞİŞİKLİK OLMAZSA'

ABD merkezli uluslararası finans şirketi Wells Fargo’nun uluslararası ekonomisti Brendan McKenna bu sonucu Reuters’a değerlendirdi ve şunları söyledi: “Merkez Bankası’nın bağımsız olmaması ve para politikalarında geleneksel yaklaşıma aykırı hareket edilmesi, öngörülebilir gelecekte liranın değer kaybetme trendini sürdürmesine yol açacak. Tabii Mayıs ayındaki Cumhurbaşkanlığı seçiminde bir rejim değişikliği olmazsa…” dedi.

YILLIK BAZDA YÜZDE 55,5 GERİLEYECEK

Asgari ücrete zam mı geliyor? Bakan Bilgin'den flaş açıklama Asgari ücrete zam mı geliyor? Bakan Bilgin'den flaş açıklama

Reuters, enflasyonunu ise şubatta aylık bazda artmasına rağmen, yıllık bazda yüzde 55,5 seviyesine gerilemesini bekliyor.