İngiltere'de yapılan erken genel seçimlerde İşçi Partisi büyük bir zafer kazandı. İşçi Partisi lideri Keir Starmer'ın liderliğinde, parti 650 sandalyeli Avam Kamarası'na 410 milletvekili göndererek tek başına iktidar oldu. Bu sonuç, Muhafazakar Partili Başbakan Rishi Sunak için büyük bir yenilgi anlamına geliyor. Bir önceki seçimde 365 milletvekili çıkaran Muhafazakar Parti'nin sandalye sayısı 131'e düştü.

DİĞER PARTİLERİN SANDALYE SAYISI

Diğer partilerden aşırı sağcı Reform UK Partisi 13, Liberal Demokrat Parti 61, İskoçya Ulusal Partisi 10, Yeşiller Partisi ise 2 sandalye kazandı.

Dünyanın en güçlü pasaportları belli oldu! İşte Türk pasaportunun sıralamadaki yeri... Dünyanın en güçlü pasaportları belli oldu! İşte Türk pasaportunun sıralamadaki yeri...

Başbakan Rishi Sunak, 22 Mayıs'ta yaptığı açıklamada erken seçim tarihini 4 Temmuz olarak belirtmişti. Sunak, İngiltere'de Hint kökenli ilk başbakan olarak tarihe geçmişti. İşçi Partisi lideri Keir Starmer ise 2019'daki seçim yenilgisi sonrası partisinin genel başkanı olmuştu.

Erken seçim sonuçları, İngiltere siyasetinde önemli bir değişim yaşandığını gösteriyor.