Rusya’da cezaevinde hayatını kaybeden muhalif lider Aleksey Navalny'nin annesi Lyudmila Navalnaya, oğlunun cenazesinin teslim edilmesi için mahkemeye başvurdu. Rusya’daki resmi haber ajansı TASS, Kuzey Kutbu'ndaki Salekhard kasabası mahkemesine yapılan başvuruyla ilgili 4 Mart tarihinde kapalı celse bir oturum düzenleneceğini duyurdu.

"SANA SESLENİYORUM PUTİN"

69 yaşındaki Lyudmila Navalnaya, dün Rusya liderine yönelik yaptığı çağrıda "Sana sesleniyorum Vladimir Putin. Onu insani bir şekilde gömebilmek için Aleksey'in cesedinin derhal teslim edilmesini istiyorum. Beşinci gündür onu göremiyorum, bana cesedini vermiyorlar ve nerede olduğunu bile söylemiyorlar." ifadelerini kullandı.

Rus muhalifin eşi Yulia ise sosyal medyada bir paylaşımında “Aleksey'in naaşını geri verin ve onurlu bir şekilde gömülmesine izin verin” diyerek endişelerini dile getirdi.

Bu arada Navalny'i temsil eden ekibe göre, ailesine cenazesinin iki hafta boyunca "kimyasal analiz" için tutulacağı bilgisi verildi.

65D5D26B530Cb6Da5D81D3Fe

RUS MUHALİF ALEKSEY NAVALNY'NİN ÖLÜMÜ

Rusya Federal Cezaevi Hizmetleri, 16 Şubat'taki açıklamasında Navalny'nin ölüm nedeninin araştırılacağını bildimişti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, yaptığı açıklamada, Federal Cezaevi Hizmetlerinin belirli kurallar çerçevesinde Navalny'nin ölümünün nedenlerini araştırdığını ve bunun için herhangi bir talimata gerek olmadığını belirterek, "Doktorlar gerekli araştırmaları yapacaktır" ifadesini kullanmıştı. Navalny'nin, zehirlendiği iddiasıyla Almanya'nın başkenti Berlin'de tedavi gördükten sonra 17 Ocak 2021'de başkent Moskova'ya dönüşünde havalimanında tutuklanmıştı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, BM’de ‘Filistin desteği’ veren ülkelerin temsilcilerini çağırıyor İsrail Dışişleri Bakanlığı, BM’de ‘Filistin desteği’ veren ülkelerin temsilcilerini çağırıyor

Rusya Federal Cezaevi Hizmetleri'nin talebi üzerine 2 Şubat 2021'de Moskova Mahkemesinde aleyhinde açılan dava sonuçlanmış ve geçmişte yolsuzluk davası sonucunda verilen 3,5 yıl ertelenmiş hapis cezası, adli kontrol şartlarını yerine getirmediği gerekçesiyle normal hapis cezasına çevrilmişti. 

Rus mahkemesi, Ağustos 2023'te cezaevinde bulunan Navalny'nin aşırılık yanlısı topluluk oluşturmaktan 19 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

Navalny, geçen yıl ocak ayında Rusya'da terörle ve aşırıcılıkla bağlantılı kişilerin bulunduğu listeye dahil edilmişti.

(Euronews)