Rusya’da işgal ve Devlet Başkanı Putin’e karşı çok az muhalif ses çıkarken, 1997 yılında kurulan Yandex'in kurucularından Arkady Volozh, "Rusya'nın Ukrayna'yı işgali barbarca ve kategorik olarak buna karşıyım" ifadelerini kullandı. 

2014 yılından bu yana İsrail'de yaşayan Volozh, “Ukrayna’da her gün evleri bombalanan ve birçoğu benim kişisel arkadaşlarım ve akrabalarım olan insanların kaderi beni dehşete düşürüyor” diye ekledi. 

‘BUNCA VAKİT SESSİZLİĞİMİN NEDENİ VARDI’

Rus birliklerinin Ukrayna'ya girmesinden 17 ay sonra savaşı değerlendiren Volozh, “Sessiz kalmam için birçok neden vardı. Açıklamamın zamanı hakkında tartışabilirsiniz, ancak özü hakkında tartışamazsınız. Ben savaşa karşıyım” diye belirterek savaşın başından beri önceliğinin göç etmek isteyen Rus mühendisleri desteklemek olduğunu söyledi. 

Elon Musk'tan TEKNOFEST paylaşımı Elon Musk'tan TEKNOFEST paylaşımı

Volozh, "Bu insanlar artık dışarıdalar ve yeni bir şey başlatabilecek konumdalar, teknolojik yenilikleri yönlendirmeye devam ediyorlar. İndikleri ülkeler için muazzam bir varlık olacaklar" şeklinde ekledi. 

2022’DE İSTİFA ETMİŞTİ

Arkady Volozh’un yanı sıra Arkady Borkovsky ve Ilya Segalovich ile beraber kurulan Yandex, 2011 yılında ABD Nasdaq borsasında halka açıldı. Volozh, AB’nin kendisini Haziran 2022’de Rus kişi ve kuruluşlara yönelik yaptırım listesine dahil etmesinin ardından genel müdürlükten istifa etti ve yönetim kurulundan ayrıldı. 

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER