AstraZeneca''dan aşının etkinliğini artırma formülü: En az yüzde 20

AstraZeneca''dan aşının etkinliğini artırma formülü: En az yüzde 20 Oxford ile aşı çalışmaları gerçekleştiren AstraZeneca''dan, Covid-19 aşının etkinliğini artırmak için kazandıran formül açıklaması geldi. Denemelerin önce yarım doz şeklinde uygulanıp bir süre sonra tam doz verildiğinde etkisini yüzde 90''a çıkardığı belirtildi.

Sağlık 29.12.2020, 06:57 29.12.2020, 06:57
AstraZeneca''dan aşının etkinliğini artırma formülü: En az yüzde 20

Türk bilim insanlarının geliştirdiği Pfizer ve Moderna'nın yüzde 95 civarı etkili olmuştu. Oxford ile birlikte çalışan ve bu çalışmalarının büyük çoğunluğunu Brezilya'da gerçekleştiren AstraZeneca'nın ise etkinlik oranı yüzde 70 olarak ölçüldü.

ASTRAZENECA CEO'SU KONUŞTU

Ancak AstraZeneca CEO'su Pascal Soriot, geliştirilen corona virüsü aşısının etkinliğini artırmak için bir formül bulduklarını belirtti.

AŞININ ETKİ ORANINI YÜZDE 20 ARTIRDI

Soriot, geliştirdikleri aşının denemelerinde, insanlara önce yarım doz, ardından ise en az bir ay sonra tam doz uygulandığını ve bu sayede etkinlik oranının yüzde 90'a çıktığının görüldüğünü öne sürdü.

Sunday Times'a açıklamalarda bulunan Soriot, kazandıran formülü bulduklarını düşündüğünü ifade etti.

CEO DETAY VERMEDİ

Konu hakkında fazla detay veremeyeceğini de belirten CEO, ''Sonuçları yayınlayadığımız zaman göreceksiniz'' demekle yetindi.

ÖNCEKİ SONUÇLAR ÖNEMLİ AÇIKLAMASI

Soriot, ilaç şirketi tarafından önceki sonuçların "olumlu" olduğunu ve aşıların dünya genelindeki düzenleyiciler tarafından belirlenen kriterleri karşıladığını söyledi.

Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu