"Bursa ülke olsa koronavirüs ölümlerinde ikinci olurdu"

Bursa için korkutan koronavirüs tespiti Bursa''daki koronavirüs vakalarının korkutucu bir seviyeye geldiğini ve 3 bin 514 kişinin hastalık yüzünden yaşamını yitirdiğini belirten Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Pala, "Bursa ülke olsa koronavirüs ölümlerinde Belçika''dan sonra ikinciydi" dedi.

Sağlık 02.01.2021, 18:01 02.01.2021, 18:01

Prof. Dr. Kayıhan Pala, Bursa Tabip Odası’nın "Sağlık Gündemi" podcast'inde değerlendirmelerde bulundu.

Bursa'da 3 bin 514 kişinin koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiğini açıklayan Pala, şöyle dedi:

* Milyon kişi başına ölüm olarak hesaplandığında Bursa, dünyada ölümlerle en fazla gündeme gelen İtalya’dan daha yüksek bir sayıya sahip. Yalnızca Belçika biraz daha yüksek. Eğer Bursa bir ülke olsaydı, Belçika’dan sonra hemen ikinci sıraya yerleşmiş olacaktı. Aynı zamanda Alinur Aktaş’ın yaptığı açıklama, Bursa’da önceki yıllara göre gerçekleşen fazla ölümlerin yüzde 90’ının koronavirüs kaynaklı olduğunu gösteriyor. Bu da Sağlık Bakanı’nın yapmış olduğu açıklamaları boşa düşürüyor. Herkesin bu kenti ve ülkeyi yönetenlere sorması lazım; önlemler alınsaydı acaba bu ölümlerin ne kadarı önlenebilirdi?

"MUTASYON VİRÜSLE SIKINTI YAŞAMA POTANSİYELİ GÖRÜNMÜYOR"

Mutasyon geçiren virüsle ilgili de konuşan Pala, "İngiltere’de yapılan çalışmalar mutasyona uğramış virüsün insandan insana yüzde 70 daha kolay bulaştığına ilişkin bir öngörüyü ortaya koydu. Ancak bu bulaşma özelliği dışında insanlardaki hastalığın şiddetini artırma potansiyelini ya da aşıya yanıt verip vermeme durumu henüz bilinmiyor. Şu andaki aşıların bu mutasyon nedeniyle bir sıkıntı yaşama potansiyeli de görünmüyor. Faz 3 aşamasını geçmiş aşıların 20’den fazla mutasyona geçmiş virüsle buluşma sağlanmış ve etkili olduğu gösterilmiş durumda" dedi.

Yorumlar (0)
21
açık