Çalışma: ‘Sıfır Covid-19’ politikasını kaldırmak 1.6 milyon kişiyi ölüme sürükler

Çin'de sıfır Covid-19 politikalarının kaldırılmasına ve Çin'deki yaşlıların düşük aşılama oranına atıfta bulunan bir çalışma, bir enfeksiyon "tsunamisi" ve yaklaşık 1.6 milyon ölüme neden olacağını iddia ediyor.

Sağlık 11.05.2022, 16:15
Çalışma: ‘Sıfır Covid-19’ politikasını kaldırmak 1.6 milyon kişiyi ölüme sürükler

Çin hükümeti, yoğun toplu testler ve vaka gözetimi, katı karantina ve izolasyon uygulayarak sıfır Covid-19 politikasına bağlı kalmaya devam ediyor.

Nature dergisinde yayınlanan Şanghay'daki Fudan Üniversitesi tarafından yapılan hakemli bir çalışma, Çinli yetkililerin bu tür önlemleri kaldırma kararının 112 milyondan fazla semptomatik Covid-19 vakası, beş milyon hastaneye yatış ve 1.55 milyon ölüm meydana gelebileceğini söyledi.

SAĞLIK SİSTEMİ KALDIRMAZ’

Raporda, "Mart 2022 aşı kampanyasının neden olduğu bağışıklık seviyesinin, mevcut kapasitenin 15.6 katı bir yoğun bakım ünitesi talebi ile kritik bakım kapasitesinin aşılmasına neden olacak bir Omicron dalgasını önlemek için yetersiz olacağını görüyoruz" denildi.

Bununla birlikte, politikanın, aşılara ve antivirallere erişim ve “ilaç dışı müdahalelerin uygulanmasının sürdürülmesi” ile yetkililerin sağlık sisteminin aşırı yüklenmesini önleyebileceğini de söyledi. Bu faktörlerin gelecekteki politikalarda daha fazla odak noktası olabileceğini öne sürdü. (Guardian)

Yorumlar (0)
22
açık