Corona virüsünü atlatanlara dikkat! Kalıcı semptomları bulunabiliyor...

Corona virüsünü atlatanlara dikkat! Kalıcı semptomları bulunabiliyor... Corona virüsünde baş gösteren semptomların hastalık atlatıldıktan sonra dahi geçmediği açıklandı. Bu konuda araştırma yapan İngiltere Ulusal İstatistik Bürosu''nun raporuna göre, Covid''i yenen her 10 kişiden 1''inde kalıcı semptomlar bulunabiliyor.

Sağlık 18.12.2020, 09:47 18.12.2020, 09:47
Corona virüsünü atlatanlara dikkat! Kalıcı semptomları bulunabiliyor...

Corona virüsünün kalıcı hasarlar bırakarak atlatılması sonucu semptomlar bir süre daha kendini gösteriyordu. Ancak İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, her 10 kişiden 1'i hastalığı yense dahi kalıcı semptomlara maruz kalıyor. Kronik yorgunluk ve bilişsel problemlerin birçok semptomunu bildirmesiyle oluşan bu durum "uzun süreli covid" olarak adlandırılıyor

''Baş ağrısı'', ''yorgunluk'', ''saç kaybı'', ''kalp ritmi bozukluğu'', ''bilişsel problemler'', "kas ağrısı'', ''nefes almada güçlük'', ''odaklanma problemi'', ''üşüme ve titreme'', ''uykusuzluk'', ''halüsinasyon görme'', ''ishal'' ve ''yüksek ateş'' gibi semptomlar yer aldığı belirtilirken Covid-19 geçirenlerin kalp krizi ve felç riskinin yüksek olduğu ifade edildi.

12 KAT YÜKSEK

NTV'nin haberine göre, ONS rakamları ayrıca, Covid-19 geçirmeyen hastalara kıyasla corona virüse yakalanan kişilerde kalp krizi ve felç oranlarının 12 kat daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

UZUN SÜRELİ COVİD

Yeni tip corona virüsten iyileşen binlerce insan, aylar sonra günlük hayatına dönmesini zorlaştıran semptomlarla mücadele etmeye devam ediyor. Hastaların, kronik yorgunluk ve bilişsel problemlerin birçok semptomunu bildirmesiyle oluşan durum "uzun süreli covid" olarak adlandırılıyor.

ÇOK SAYIDA SEMPTOMU BULUNUYOR

Uzun süreli Covid-19 semptomları arasında ''yorgunluk'', ''saç kaybı'', ''kalp ritmi bozukluğu'', ''bilişsel problemler'', ''baş ağrısı'', "kas ağrısı'', ''nefes almada güçlük'', ''odaklanma problemi'', ''üşüme ve titreme'', ''uykusuzluk'', ''halüsinasyon görme'', ''ishal'' ve ''yüksek ateş'' gibi semptomlar yer alıyor. Araştırmacılar, bu semptomların, organlara, bağışıklık sistemine ve sinir sistemlerine verilen hasar nedeniyle corona virüsün 'sonradan etkileri' olduğuna inanıyor. Diğer taraftan doktorlar bu durumu, ilk enfeksiyondan on yıldan daha uzun bir süre sonra gelişebilen, yeterince anlaşılamayan bir durum olan polio sonrası sendroma benzetiyor.

HERKES RİSK ALTINDA

Bununla birlikte, dünyada uzun süreli corona virüsten kaç kişinin etkilendiğini net olarak bilinmiyor, ancak uzmanlar bunun İngiltere’de 500 bine kadar çıkabileceğini söyledi.

Sağlık Bakanı Matt Hancock geçen ay Ulusal Sağlık Enstitüleri’nin (NHS)  uzun coronavirüsten muzdarip olanlara yardım etmek için 40 mini hastane kuracağını açıkladı.

Hancock, ''sadece en yaşlı ve en savunmasız olanlara değil, her yaştan herhangi bir geçmişe sahip herkesin'' uzun süreli covid riskine sahip olduğunu söylemişti.

Yorumlar (0)
21
açık