Harvard öğretim üyesi Emrah Altındiş'ten Sinovac açıklaması

Harvard Üniversitesi öğretim görevlisi mikrobiyoloji uzmanı Doç. Dr. Emrah Altındiş, Türkiye'nin Çin'den aldığı, çok tartışılan Sinovac aşısıyla ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Sağlık 11.01.2021, 08:14
Harvard öğretim üyesi Emrah Altındiş'ten Sinovac açıklaması

Altındiş, "Tek seçeneğim bu aşı olduğu için Sinovac aşısını 60 yaş altı da, üstü de olsam olurdum. Öte yandan aşı olmamış gibi tüm kurallara uymaya hiç durmadan devam ederdim!" dedi. 

Altındiş'in açıklamaları şöyle:

 "Çin'den gelen Sinovac asisini olmali, olmamali mi?" bugunlerde en cok aldigim soru bu. Yanit vermeye calisayim. Faz III calismasinin ilk sonuclarini olumlu aciklamis her asiyi gonul rahatligi ile olabiliriz, bu asilar: Pfizer/Biontech, Moderna asisi ve Astra Zeneca asilari.

 Maalesef Turkiye faz 3 ilk çalışmasını açıklamış hiç bir aşıyı henüz getiremedi. Dahası Moderna ve Astra Zeneca aşılarını getirmeye dair bir plan da yok. Pfizer aşısının geleceğine dair söylentiler olsa da ne zaman geleceği belli değil, dolayısı ile elimizde tek aşı Sinovac.

Sinovac aşısının faz 3 çalışması halen sürüyor ve şirket bugüne kadar aşı koruyuculuğuna dair hiçbir açıklama yapmadı, ondan ötürü elimizdeki veriler faz 2 çalışma sonuçları, Reuters'in Brezilya faz 3 etkinlik haberi ve TR'de Sağlık Bakanliığı'nın açıklaması ile kısıtlı. Sinovac aşının faz 2 çalışması 18-59 yaş arasında 600 kişi ile tamamlanıyor ve çok prestijli bir tip dergisinde yayınlanıyor. 18-59 yaş grubu için aşının hem çok güçlü bir antikor yanıtı oluşturduğu, hem de güvenli olduğu bu çalışmayla kanıtlanıyor.

Sinovac aşının koruyucu olup olmadığını belirleyecek faz 3 çalışması ise Türkiye, Brezilya, Şili ve Endonezya'da sürüyor. Şirket bugünne kadar ön sonuçları açıklamadı ve resmi bir verimiz yok. Öte yandan Reuters BR sonuçlarına dayanarak aşının etkinliğini % 78 olarak açıkladı.

Reuters'in paylaştığı Sinovac faz 3 çalışması ilk sonuçlarına gçre 13000 gönüllünün yarısı aşılanırken, yarısı aşılanmayan kontrol/plasebo grubunda kalıyor. Aşı olmayan grupta 160 kişi hasta olurken, aşı olan grupta 58 kişi hasta oluyor. Etkinlik % 78

60 yaş üstü dahil, aşılanan grupta hastalanan 58 kişiden hiçbirinin hastalığı ağır geçirmediği bilgisi çok önemli! Dolayısı ile bu açıklamalar doğruysa-verileri görmeliyiz. Pfizer/Moderna kadar olmasa da oldukça koruyucu ve güvenli bir aşı Sinovac.

TR'de faz III calismasina dair yapilan ilk aciklama 60 yas alti 1322 kisiden. 570 kisilik asilanmamis-plasebo grubunda 26 kisi-6'si agir-hasta olurken, asilanan 752 kiside sadece 3 kisi-semptomsuz-hasta olmus Sayilar cok dusuk olsa da oldukca umut verici! Etkinlik ise % 91.25

Dolayisi ile elimizdeki bu kisitli verilerle yorum yapmak gercekten zor. Ancak Faz III calismasinin ilk sonuclari bilimsel bir rapor olarak yayinlandiginda kendimizden emin olarak bir yorum yapabiliriz. Simdi ise elimizdeki verilerin neyi isaret ettiginiz ozetleyebiliriz.Tipki faz II calismalarinda oldugu gibi Sinovac asisinin faz III calismasinin surdugu hic bir ulkede (TR, BRE, SILI, END) bugune kadar agir bir yan etki rapor edilmedi. Hem 60 yas alti, hem de 60 yas ustu bireylerde. Dolayisi ile asi oldukca guvenli gorunuyor, bu cok olumlu.

Her ne kadar kesin hükümde bulunmak icin faz III ilk sonuclari beklememiz gerekse de, hem Turkiye, hem de Brezilya'dan yapilan ilk aciklamalar asinin koruyuculugunun yuksek oldugunu gosteriyor. Brezilya calismasi bunun 60 yas ustu bireyler icin de gecerli oldugunu iddia ediyor

Maalesef devlet, AstraZeneca, Pfizer ve Moderna gibi 65 yas ustunde denenmis asilari daha uzun sure getiremeyecek gibi goruluyor, sadece ve sadece 3 milyon Sinovac asisina mahkum olduk. Peki ben TR'de risk altinda bir birey olsam, tek secenegim Sinovac asisi olsa ne yapardim?

FazII sonuclari ve Faz III calismasinin surdugu ulkelerin ilk aciklamalari asinin guvenli oldugunu gosterdigi ve tek secenegim bu asi oldugu icin Sinovac asisini 60 yas alti da, ustu de olsam olurdum.Ote yandan asi olmamis gibi tum kurallara uymaya hic durmadan devam ederdim!Buraya yazdiklarimi aynen 65 yas ustu annem ve babama ve 90 yas ustunde buyukbabam ve dedeme de soyluyorum ve tek ulasabildikleri asi Sinovac asisi ise olmalarini oneriyorum zira viruse yakalanmalarinin riski cok ama cok agir! Asinin ise bir zararini ongormuyorum.

Keşke Turkiye'de halk sağlığını umursayan bir iktidar olsaydi ve Pfizer, Moderna, AstraZeneca gibi 65 yaş üstü etkinliği kanıtlanmiş, güçlü aşılarına insanlarımız ulaşabilseydi. Ancak elimizde sadece Sinovac olduğu ve hastalık riski çok ağır olduğu için Sinovac'ı öneriyorum.

Son olarak, Turkiye ve Brezilya'dan yapılan olumlu açıklamalara dayanarak, Sinovac aşısının faz 3 çalışmasının ilk sonuçlarının da koruyuculuğu kanıtlayacağına inanıyorum ve umutluyum. Umarim en kısa zamanda açıklanır ve bizler de derhal aşılamaya başlarız, çok geç kaldık! Düzeltiyorum 13000 kişiyi 1:1 oranında mı dağıttıkları aşı ve kontrol gruplarına belirtilmemiş. Hasta sayıları ve koruyuculuk verilmiş sadece haberde."

Yorumlar (0)
17
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur