Kritik soru: Tek doz COVID-19 aşısı korur mu?

Evet, ama neredeyse her iki dozu da almışsınız gibi değil. Uzmanlar, özellikle Hindistan'da ilk kez tanımlanan delta varyantı gibi endişe verici coronavirüs mutasyonlarının ortaya çıkmasıyla birlikte, tam olarak aşılanmayı tavsiye ediyor.

Sağlık 01.07.2021, 16:45 01.07.2021, 14:06
Kritik soru: Tek doz COVID-19 aşısı korur mu?

Küresel olarak kullanıma sunulan COVID-19 aşıları, virüsün 2019'un sonlarında tespit edilen orijinal sürümünü hedef almak için geliştirildi. Daha yeni sürümlere karşı çalışıyor gibi görünseler de, varyantlar yeterince gelişirse aşıların sonunda etkinliğini kaybedebileceği endişesi var.

‘’İKİNCİ DOZ KRİTİK’’

Birleşik Krallık'ta delta varyantının yayılmasını engellemek için, İngiltere Başbakanı Boris Johnson geçtiğimiz günlerde daha fazla kişiye iki dozun tamamını almak için kalan kısıtlamaların kaldırılmasını erteledi.

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, tek doz aşıların yeni varyantların tetiklediği salgınları durdurmak için yeterli olmayacağını ve nüfusun daha fazla kişi tamamen aşılanana kadar insanların sosyal mesafeyi ve diğer önlemleri sürdürmesi gerektiğini söyledi.

DSÖ'nün Baş Bilim Adamı Dr. SoumyaSwaminathan, iki dozluk bir aşının ikinci dozu kritiktir, çünkü “bağışıklık sistemini gerçekten güçlendirerek antikor yanıtının çok güçlü olmasını sağlar” diyor.

 (AP) 

Yorumlar (0)
25
açık