Onlarca vaka bildirildi: Çin’de ‘yeni virüs’ paniği

Araştırmacılar, şimdiye kadar kaydedilen düzinelerce vakayla Çin'de yeni tanımlanan bir virüsü izlemeye başladılar.

Sağlık 10.08.2022, 14:57
Onlarca vaka bildirildi: Çin’de ‘yeni virüs’ paniği

Yeni Langya henipavirus (LayV), ilk olarak Shandong ve Henan eyaletlerinde 2018'in sonlarında tespit edildi, ancak bilim insanları tarafından geçen hafta resmi olarak tanımlandı.

CİDDİ ATEŞ YAPIYOR

Bilim insanları, virüsün muhtemelen hayvanlardan insanlara bulaştığını ve Tayvan sağlık otoritesinin şu anda yayılmayı izlediğini söyledi. Araştırmacılar vahşi hayvanları test ettiler ve 262 farenin dörtte birinden fazlasında bu virüsün RNA'sını buldular, bu da "kır faresinin doğal bir rezervuar olabileceğini düşündüren bir bulgu. 

Virüse ilişkin ilk soruşturmalar, Çin, Singapur ve Avustralya'dan bilim insanları tarafından geçen hafta New England Journal of Medicine'de yayınlanan makalede özetlendi. İnsanlarda virüs ateş, yorgunluk, öksürük, iştahsızlık ve kas ağrıları gibi semptomlara neden oldu. Bilim insanları, enfekte olan tüm insanların ateşi olduğunu söyledi. Virüs, 35 kişiden 26'sında bulunan tek potansiyel patojendi ve “LayV'nin ateşli hastalığın nedeni olduğunu” düşündürdü.

TEMASLI TAKİBİ YAPILIYOR

LayV'den bugüne kadar herhangi bir ölüm yaşanmadı. Profesör Wang Linfa, devlet tarafından yönetilen Global Times'a, LayV vakalarının şimdiye kadar “ölümcül veya çok ciddi olmadığını” ve “paniğe gerek olmadığını” söyledi. 

Araştırmacılar, virüsün insanlar arasında bulaşıp bulaşamayacağının hala belirsiz olduğunu söyledi. 35 vakanın çoğu çiftçilerdeydi ve diğer enfekte olmuş kişiler fabrika işçilerini içeriyordu. Araştırmacılar, "15 yakın temaslı aile üyesine sahip dokuz hastanın temaslı takibi, yakın temaslı LayV ortaya çıkarmadı, ancak örneklem büyüklüğümüz insandan insana bulaşma durumunu belirlemek için çok küçüktü" dedi.

KÖKENİ DİKKAT ÇEKİYOR

Bilim insanları, LayV genomunu sıraladılar ve bunun Hendra virüsü ve Nipah virüsünü de içeren zoonotik RNA virüslerinin bir kategorisi olan bir henipavirüs olduğunu belirlediler. Atları ve insanları etkileyen ve Avustralya kökenli olan Hendra virüsü ve Güneydoğu Asya'da hastalık salgınlarına neden olan Nipah virüsü, yüksek ölüm oranlarıyla ilişkilendirilmiştir. LayV, en çok Çin'in güneyinde keşfedilen Mojiang virüsü ile yakından ilişkilidir. (Guardian)
 

Yorumlar (0)
23
açık