Pfizer alarmda: Aşının belgeleri hacklendi 

Daha bize gelmeden hacklediler! Avrupa İlaç Ajansı (EMA), siber saldırıya uğradığını ve corona virüs aşısıyla ilgili belgelere erişildiğini söyledi. BioNTech, siber saldırının bu zaman çizelgesini etkilemesinin beklenmediğini söyledi.

Sağlık 10.12.2020, 14:48 10.12.2020, 14:48
Pfizer alarmda: Aşının belgeleri hacklendi 

EMA, tam bir soruşturma başlatıldığını söylemenin ötesinde, web sitesinde kısa bir açıklamada siber saldırının niteliği hakkında herhangi bir ayrıntı vermedi. Ancak BioNTech, web sitesinde yayınlanan bir açıklamada, belgelerine erişildiğinin söylendiğini söyledi.

KATILIMCILAR HABERSİZ

Açıklamada "Bugün, kurumun bir siber saldırıya maruz kaldığı ve bir EMA sunucusunda depolanan Pfizer ve BioNTech'in Covid-19 aşı adayı BNT162b2'nin düzenleyici sunumu ile ilgili bazı belgelerin, hukuka aykırı olarak erişildi" dendi ve "EMA, siber saldırının gözden
geçirilmesi için zaman çizelgesi üzerinde hiçbir etkisi olmayacağına dair bize güvence verdi" şeklinde eklendi. 

Ayrıca, tıbbi çalışmalardaki katılımcıların kişisel verilerinin tehlikeye atıldığından "habersiz" olduğunu söyledi.

İLK DEĞİL

Güvenlik servisleri yaz aylarında Rus istihbaratının başarılı bir aşı geliştirmeye çalışan örgütleri hedef aldığı konusunda uyardı. Ayrıca, Moderna belgelerine de erişilip erişilmediği belli değil. 

Ekim ayında, merkezi Hindistan'da bulunan bir ilaç şirketi önemli bir siber saldırının kurbanı oldu. Ve son günlerde IBM, uygulanabilir aşıları taşımak için kullanılan soğuk depolama tedarik zincirinin siber saldırıya uğradığını söyledi.

(BBC)
Çeviri: İsmail Cömert

Yorumlar (0)
16
açık