SGK''den corona hastaları için çok önemli karar!

SGK''den corona hastaları için çok önemli karar! Hastane yoğun bakım servislerinde yatan, PCR test sonucu pozitif olmayan ancak olası vaka tanımına uyan hastalar da artık ''pandemi hastası'' olarak kabul edilecek.

Sağlık 06.12.2020, 18:30 06.12.2020, 18:30
SGK''den corona hastaları için çok önemli karar!

Sosyal Güvenlik Kurumu, corona virüs salgını kapsamında önemli bir karara imza attı. 

Artık PCR test sonucu negatif çıkan fakat Sağlık Bakanlığı'nın olası vaka tanımına uyan kişilerin yoğun bakım ücretleri de SGK'ya fatura edilebilecek.


Bakanlığı açıklaması şu şekilde;


*PCR test sonucu pozitif olan hastalar dışında, PCR test sonucu negatif olan ancak Sağlık Bakanlığı Rehberleri doğrultusunda olası vaka tanımına uyan ve COVID-19 tedavisi başlanan hastalara bu tedavileri suresince pandemi bakım ücreti fatura edilebilmesine yönelik olarak; Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan doğrulama kodunun, e-Nabız üzerinden Kurumumuz MEDULA Sistemine iletilmesi halinde; Sağlık Bakanlığı Rehberleri doğrultusunda olası vaka tanımına uyan ve COVID-19 tedavi algoritması bölümünde belirtilen kriterlere göre yatan hasta tedavisi kategorisinde COVİD-19 tedavisi uygulanan hastalarda PCR testinin pozitif olmasına bakılmaksızın 510021 Pandemi bakım hizmeti işlemi kodunun 1 Aralık 2020 tarihi itibari ile Kurumumuzca karşılanması için MEDULA Hastane Sisteminde gerekli düzenlemeler yapıldı.

Yorumlar (0)
18
hafif yağmur