'Sonbaharda maske geliyor'! 100 hastadan 50'si pozitif 

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, "Almanya sonbaharda maske kullanımına başlayacak. Biz de sonbahara doğru en azından kapalı alanlarda maske takacakmışız gibi duruyor" ifadelerini kullandı.

Sağlık 23.07.2022, 17:07
'Sonbaharda maske geliyor'! 100 hastadan 50'si pozitif 

Antalya'da turistik hareketliliğin vaka sayısına yansıdığını belirten Özkan, AÜ Hastanesi Acil Servis'e başvuran her 100 hastanın 50'sinde PCR testinin pozitif olduğunu söyledi.

Özkan, hastaların çok az kısmının yatışının gerçekleştiğini aktararak, "100 kişinin 50'si pozitif olmakla beraber, 7 hastanın olduğu bir kliniğimiz var. Bunlar genelde kanser ve organ nakli hastası olup, Kovid-19'a yakalanan hastalar. Bu 7 hastayı takip ediyoruz, onun dışında şu an Kovid-19 için yatırdığımız hasta yok. En çok başvurulan şikayetler boğaz ağrısı, kas ağrısı, ateş ve hafif öksürük" diye konuştu.

'MASKE, MESAFE VE HİJYEN YETERLİ...'

Kovid-19'un ilk ortaya çıkmasıyla AÜ Hastanesi'nde pandemi acil planı yaparak, belirli noktaların koronavirüs hastaları için tahsis edildiğini hatırlatan Prof. Dr. Özkan, sözlerine şöyle devam etti:

"Geçen senelerden bir tecrübemiz var. Bütün planlar yapıldı. Yoğun bakımların bir kısmının derhal Kovid-19 için dönüştürülme planları var. Hala aşı yerlerimiz ayrı. Günlük aşılanan 500 hastamız var. Şu an hem servis hem de yoğun bakım için çok ciddi yatış gerektirecek hasta yok. En büyük risk grubu her zaman söylediğimiz gibi yaşlılar, organ nakli olan, kanser tedavisi gören ya da doğuştan immün yetmezliği olan hastalarımızdır. Bunların daha çok kendisini koruması, etrafındakilerin de sakınması gerekiyor. Almanya sonbaharda maske kullanımına başlayacak. Biz de sonbahara doğru en azından kapalı alanlarda maske takacakmışız gibi duruyor. Maske, mesafe ve hijyen şu an için yeterli gibi duruyor."

Yorumlar (0)
23
açık