Türk Tabipler Birliği: Aşı uygulamalarında şeffaf olunmalı

TTB''den aşı çağrısı! Türk Tabipler Birliği''nden (TTB) Sağlık Bakanlığı’na aşı çağrısı geldi... Birlikten yapılan açıklamada  "Şeffaflıktan uzak tutumu; aşı olmaya yönelik endişe ve belirsizlik yaratan her türlü söylem ve uygulaması,  halk sağlığı açısından risk oluşturacaktır” denildi.

Sağlık 08.12.2020, 14:32 08.12.2020, 14:32
Türk Tabipler Birliği: Aşı uygulamalarında şeffaf olunmalı


TTB Merkez Konseyi'nden yapılan açıklama şöyme;

*Pandemi döneminde şeffaf olmayan Sağlık Bakanlığı’nın, en azından aşı uygulamalarında şeffaf olması gerekliliğinin hayati önem taşıdığını bir kez daha vurgulamak isteriz”açıklaması yaptı. Covid-19 aşı sürecinin, grip aşısındaki gibi kötü yönetilmemesi için aşının ne kadar sürede, kaç doz, öncelikle kimlere yapılacağı bilgileri ve aşılama programının kamuoyu ile paylaşılmasını istedi. “Sağlık Bakanlığı’nın şeffaflıktan uzak tutumu; aşı olmaya yönelik endişe ve belirsizlik yaratan her türlü söylem ve uygulaması, halk sağlığı açısından risk oluşturacaktır.

*Covid-19 aşısının bizler için önem taşıyan yanı bilimsel ve etik kurallara uygun ruhsatlandırılmış olması; tüm dünyada ve Türkiye’de toplumun tüm kesimlerine eşit ve adil bir şekilde ulaştırılmasıdır. Aşının her aşaması gündelik politikanın, rekabetin ve ticaretin konusu dışında tutulmalıdır. Sağlık Bakanlığı’nın herhangi bir COVID-19 aşısı için önceden anlaşma/sözleşme imzalaması, bir kamu kurumu olan Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu üzerinde de siyasi baskı nedeni olmamalıdır.

*Sağlık Bakanlığı’na sesleniyoruz: Covid-19 salgınında verileri şeffaflıkla paylaşmadınız ve kamuoyunu yanılttınız. Bu nedenle aşılamanın yaygınlaşması bundan sonra verileri şeffaflıkla paylaşmanıza ve toplumda sarsılan güveni onarmanıza bağlıdır. Sağlık gibi aşı da toplumun tüm kesimlerinin hiçbir bahaneye yer vermeyecek şekilde ücretsiz yararlanacağı bir haktır. Bilim insanlarının talep ettikleri verileri paylaşmaya; aşı uygulamalarında her açıdan şeffaf olmaya çağırıyoruz.

Yorumlar (0)
16
açık