Turkovac'a vize yok!

Almanya Turkovac aşısı olup gelecek olanlar için vize şartını değiştirdi. 7 Ocak itibariyle sadece Almanya'da geçerli olan aşıları yaptıranlar ülkeye giriş yapabilecekler

Sağlık 14.01.2022, 08:49 14.01.2022, 09:35
Turkovac'a vize yok!

Almanaya Türkiye'de uygulanan Turkovac aşısını kabul etmedi. Vize şartını güncelleyen ülke sadece Moderna, BioNTech, AstraZeneca ya da Johnson&Johnson aşısı olanlar ülkeye giriş yapabileceklerini duyurdu. 

AŞILAR TAM OLACAK
 

Açıklamada bu, “Zorunlu seyahat nedeni yoksa da aşı olmamış kişiler başvurabilir. Ancak ülkeye girişe, tüm dozlar tamamlanınca izin verilecek” diye özetlendi.

AB'NİN TANIDIĞI 4 AŞI VAR 
 

Türkiye'den seyahat kısıtlamaları sürdüğü için, corona virüsü kurallarına hep uyulması da talep edilirken, aşılarla ilgili Robert Koch Enstitüsü'nün sitesine bakılması önerildi. Bu sitede, AB'nin tanıdığı dört aşı dışında aşı bulunmuyor.

ARD:TURKOVAC SÜPHELİ
 

Öte yandan Alman ARD televizyonu, Türk aşısı Turkovac'ın henüz bütün test sonuçlarının açıklanmadığını ve şüpheyle yaklaşımlar olduğunu duyurdu.

ARD, Kayseri Üniversitesi'nin etkinliğini yüzde 100 olarak açıklamasına rağmen, aşının etkisinde şüpheler olduğunu duyurdu. ARD, “Etkinlik olarak Çin aşısına benzeyen bir vektör aşı. Henüz aşılanmamış ve milliyetçilik sloganlarına ihtiyaç duyanlara yapılabilir. Yandaş medya, bu aşıyı Erdoğan'ın sözleriyle övüyor ama bilim adamları çalışmanın üçüncü doz sonuçlarının açıklanmasını talep ediyor” yorumunu yaptı.

ALMAN DIŞİŞLERİ: iDATA DIŞINDA VİZE ŞİRKETİ YOK

Türkiye'deki “Alman vize merkezi” gibi, Almanya'da da son dönemde benzer ve gayriresmi “Alman vize şirketleri” açılması da Berlin'in dikkatini çekti.

Alman Dışişleri Bakanlığı, bu şirketlere gidilmemesini önerdi. Açıklamada, “Tek yetkili, harici hizmet sağlayıcısı iDATA'dır. Üçüncü şahıs ve şirketlerin Vize Bölümü'ne veya randevu sistemine erişimi yoktur. İşlem için Vize Bölümü tarafından sadece vize ücreti (en fazla 80 Euro) tahsil edilir. Ayrıca iDATA, 32,81 EUR (en fazla) tutarında hizmet bedeli alır. Vize başvuru formları, bilgi notları ve randevu kaydı oluşturulması ücretsizdir” denildi.

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu